Forum Kobiety Torunia

i

Autor: Materiały informacyjne Forum Kobiety Torunia

Trwa plebiscyt na "Toruńskie kobiety stulecia" [AUDIO]

2020-03-03 22:44

Działaczki społeczne, nauczycielki, lekarki, artystki, animatorki kultury, sportsmenki - trwa plebiscyt na "Toruńskie kobiety stulecia". To 24 panie, które swoje życie związały z naszym miastem i warto o nich pamiętać. Im też będzie poświęcone forum "100 lat Kobiet Torunia w rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski".

Niektóre nazwiska są nam dobrze znane, popularne, inne warte przypomnienia i bliższego poznania. Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie Kobiece Forum Biznesu, głosowanie trwa do 8 marca. Są cztery kategorie:

1.Działalność kobiet dawniej i dziś (Janina Bartkiewiczówna, Wilhelmina Iwanowska, Zofia Karpińska-Zając, Helena Piskorska, Ludmiła Roszko, Elżbieta Zawacka);
2.Kobieta odpowiedzialna (Ołena Bożemska, Wanda Kowalik, Gertruda Przybylska, Janina Przybyłowa, Maria Znamierowska-Prüfferowa, Kazimiera Żuławska);
3. Kobieta w kulturze i sztuce (Janina Gardzielewska, Helena Grossówna, Joanna Piekarska, Kalina Skłodowska-Antonowicz, Regina Smendzianka, Helena Steinborn);
4. Zdrowa kobieta (Janina Hurynowicz, Maria Karłowska, Maria Skrzypek, Melania Sinoradzka, Wanda Szuman, Anzelma Zielińska).

Wybór postaci nie był wcale taki prosty, bo mamy wiele kobiet, które zaznaczyły swoją obecność nie tylko w Toruniu, ale i w kraju oraz na świecie - mówi Alicja Włudarska ze Stowarzyszenia.
Pomysł pojawił się jeszcze w tamtym roku i najpierw każda z nas przygotowała swoją listę. Potem zajrzałam do Archiwum Państwowego i Toruńskiego Słownika Biograficznego, który liczy aż siedem tomów! Trzeba to było trochę przewertować. W końcu pod uwagę wzięłyśmy kobiety, które działały w ostatnim stuleciu i które już odeszły. Ale wiele z nich jeszcze nie tak dawno miało swój aktywny udział w życiu Torunia.

Pisanie tych biogramów było jak odkrywanie nowych kart historii - podkreśla Małgorzata Litkowska, przewodnik po Toruniu. Okazuje się, że nasze miasto zawdzięcza kobietom naprawdę bardzo wiele i to na różnych płaszczyznach. Z wielką przyjemnością zbierałam informację na temat ich życia.

Posłuchaj więcej o plebiscycie "Toruńskich kobiet stulecia":

Wyniki plebiscytu poznamy 28 marca w Dworze Artusa, na forum pod hasłem "100 lat Kobiet Torunia w rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski". Swoją premierę będzie miała publikacja o wszystkich kandydatkach oraz innych toruniankach.
Można zgłosić swój udział w wydarzeniu, jest bezpłatne. Więcej informacji na forumkobietytorunia.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE