Trudne pytania przyjmie kawiarenka obywatelska Masz Głos. Akcja zawita do Torunia [AUDIO]

2020-08-23 11:27 Magdalena Witt-Ratowska
Toruń odwiedzi kawiarenka obywatelska Masz Głos
Autor: M.Witt-Ratowska Toruń odwiedzi kawiarenka obywatelska Masz Głos

Prawa obywatelskie, ich przestrzeganie, jawność informacji publicznej, współpraca społeczności lokalnej z samorządami - to kwestie, które są poruszane w akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Specjalnie na takie spotkania powstaje kawiarenka obywatelska, do której może przyjść każdy i zadać pytanie. Odpowiadają eksperci. Taka okazja będzie już jutro (24 VIII) w Toruniu.

Fundacja Batorego zaprasza na spotkanie z Szymonem Osowskim - prawnikiem, ekspertem akcji Masz Głos i prezesem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. To dyskusja otwarta - przyjść może każdy, komu bliskie są sprawy obywatelskie.

Masz Głos to prowadzona od 2006 roku przez Fundację im. Stefana Batorego ogólnopolska akcja mająca na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi, wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za losy gminy wśród mieszkanek i mieszkańców, a także zwiększanie ich udziału w życiu publicznym.

Od 2006 roku swoim działaniem akcja objęła ponad 700 gmin, czyli 28% gmin w całej Polsce, a wzięło w niej udział ponad 2600 uczestniczek i uczestników.

Jak pokazuje doświadczenie, w ostatnim czasie aktywne są tematy "zielone", na przykład wycinka drzew w miastach - zauważa Alicja Zaczek-Żmijewska z Fundacji Batorego.

Posłuchaj, na czym polega idea kawiarenki obywatelskiej:

Kawiarenka Obywatelska akcji Masz Głos w Toruniu odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 17.30 w Espresso Bar przy ulicy Piekary 28. Formuła jest otwarta, wstęp wolny, ale warto najpierw się "zapisać" na spotkanie na profilu wydarzenia. Są jeszcze miejsca. Konieczne jest założenie maseczki ochronnej. Dzień później kawiarenka akcji zawita do Świecia.

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta