Trudna sytuacja w toruńskich szpitalach. W obu jest koronawirus [RAPORT 24.09]

2020-09-24 15:29 MWR
Koronawirus w szpitalach
Autor: M.Witt-Ratowska Koronawirus w szpitalach

Urologia w szpitalu miejskim i psychiatria w szpitalu wojewódzkim - są tu potwierdzone przypadki koronawirusa, zarówno wśród pacjentów, jak i personelu. W Toruniu mamy też ognisko zakażeń w domu pomocy "Samarytanin". Obecnie na kwarantannie są dwie klasy w dwóch szkołach - średniej i podstawowej.

W ostatnich dniach w raportach i statystykach z regionu Toruń notuje wysoką liczbę przypadków. Od ubiegłego tygodnia ogniskiem zakażeń jest Dzienny Dom Pomocy Społecznej i Całodobowy Ośrodek Wsparcia "Samarytanin" przy ulicy Św.Faustyny. Zachorowało kilkanaście osób, do tej pory dwoje podopiecznych zmarło. Kilku zakażonych pensjonariuszy przebywa na miejscu, w kwarantannie, opiekują się nimi "dodatni" pracownicy. Część seniorów z Covid-19 trafiło do szpitala.

Tymczasem oba toruńskie szpitale mają potwierdzone przypadki zakażeń. Na oddziale urologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego pojawił się dodatni wynik testu. Pacjenci są izolowani, pobrano od nich wymazy, także od personelu. Trwa oczekiwanie na wyniki. Oddział zamknięto, nie ma planowych przyjęć, zabiegi odwołano. W trudnej sytuacji jest również oddział psychiatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Tu SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 10 osób, to pacjenci i pracownicy.

O bieżącej sytuacji epidemicznej poinformował na sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski. W samym mieście to już ponad 300 zakażonych.

W toruńskich szkołach obecnie dwie klasy są na nauczaniu zdalnym i objęte kwarantanną - w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz SP nr 23. Obie szkoły znajdują się przy ulicy Osikowej.

Dziś (24.09) Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego poinformowało o 42 zakażeniach:

Wśród osób zakażonych są: 10 osób z Bydgoszczy, 4 z Grudziądza 1 z Inowrocławia, 8 z Torunia, 1 z powiatu brodnickiego, 2 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu chełmińskiego, 1 z powiatu golubsko-dobrzyńskiego, 3 z powiatu inowrocławskiego, 1 z powiatu nakielskiego, 2 z powiatu świeckiego, 2 z powiatu toruńskiego, 6 z powiatu żnińskiego.

Z przykrością informujemy, że Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy poinformowało o zgonie 2 osób zakażonych koronawirusem. To mężczyźni w wieku 68 i 92 lata. Obaj mieli choroby współistniejące.

Mamy również 3 nowych ozdrowieńców.

Dziś (24.09) padł także rekord zakażeń w Polsce - to 1136 potwierdzonych przypadków, 25 osób zmarło, 597 wyzdrowiało.