Toruńscy klerycy odpowiedzieli na apel szpitala. Są wolontariuszami na oddziale covidowym

2021-04-07 22:44 Magdalena Witt-Ratowska
Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu

Szpital na Bielanach od kilku tygodni apeluje o wsparcie i pomoc przy pacjentach z Covid-19. Chodzi o wolontariat mieszkańców Torunia, którzy przeszli zakażenie SARS-CoV-2 i są ozdrowieńcami. Odpowiadają prywatne osoby, odpowiedziało także Wyższe Seminarium Duchowne.

Zgłosiło się około dziesięciu kleryków. To przede wszystkim słuchacze, którzy przebyli zakażenie koronawirusem jesienią ubiegłego roku, podczas drugiej fali. Wówczas seminarium było objęte kwarantanną.

Wolontariat w szpitalu rozpoczęli kilka dni temu. To proste czynności, na przykład podanie wody, poprawienie pościeli, rozmowa. Ale ważne i potrzebne pacjentom, zwłaszcza w momencie, gdy brakuje personelu medycznego. O pracy kleryków na oddziałach covidowych mówił dla Stacja7.pl ksiądz Stanisław Adamiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej.

Tymczasem Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu wciąż apeluje o wsparcie i niesienie pomocy chorym:

(...)Szpital Wojewódzki w Toruniu zapewnił miejsca dla ponad 100 pacjentów zmagających się z tą chorobą, ale konieczność zwiększenia miejsc dla coraz liczniej pojawiających się chorych oznacza także potrzebę zapewnienia odpowiedniej ilości personelu, także niemedycznego, który zapewni odpowiednią opiekę nad pacjentami.

Apel ten kierujemy do wszystkich mieszkańców Torunia i regionu toruńskiego, którzy przebyli już zakażenie COVID-19 i są ozdrowieńcami, a także do studentów medycyny, którzy otrzymali już dwie dawki szczepionki przeciw SARS-CoV2.

Kontakt:

  • w dni powszednie do godziny 14.30 pod numerami telefonów: 056 679 35 32 oraz 56 679 30 30
  • w weekendy i całodobowo pod adres mailowy: pomoc.covid@wszz.torun.pl
Szpital tymczasowy w Radomiu