Skrzyżowanie

i

Autor: Google Street View Na ulicy Legionów na linii torów powstanie oryginalne skrzyżowanie!

Nowa infrastruktura

Toruń z jedynym takim skrzyżowaniem w Polsce! Montaż już w kwietniu

2023-03-30 9:09

W drugiej połowie kwietnia 2023 roku na ulicy Legionów na przecięciu z linią kolejową powstanie jedyne w Polsce skrzyżowanie tramwajowo-kolejowe. Przebudowa tego odcinka drogi jest związana z budową nowej linii tramwajowej na osiedle JAR. Długo planowano modernizację tego newralgicznego punktu na szlaku komunikacyjnym.

Skrzyżowanie kolejowo-tramwajowe na ul. Legionów

Miejsce przecięcia starej linii kolejowej z ulicą Legionów jest trudnym punktem na planie budowy nowej linii tramwajowej na JAR. Obecnie tory są nieczynne. Do 1992 roku, przez 80 lat, jeździły pociągi pasażerskie między Toruniem a Unisławiem. Obecnie raz na kilka tygodni kursuje tamtędy lokomotywa z cysternami do stacji paliw w Zamku Bierzgłowskim.

W ramach budowy nowej linii tramwajowej na ulicy Legionów zrezygnowano z budowy tunelu lub wiaduktu. Zdecydowano, że tory tramwajowe skrzyżują się z linią kolejową na jednym poziomie. Będzie to jedyne takie skrzyżowanie w Polsce.

Skrzyżowanie powstaje w Bydgoszczy

Skrzyżowanie jest konstruowane w firmie Cogifer w Bydgoszczy (dawniej: Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe w Bydgoszczy). Producent zajmuje się "produkcją nowoczesnych urządzeń nawierzchni kolejowej, tramwajowej i metra, w szczególności rozjazdów i skrzyżowań torów oraz urządzeń sterowania i sygnalizacji". Po zmontowaniu konstrukcji skrzyżowanie zostanie odebrane przez ekspertów z Instytutu Kolejnictwa. Montaż w Toruniu rozpocznie się w połowie kwietnia. Prace przy tym potrwają przez około miesiąc. Instalacja skrzyżowania nie wpłynie na opóźnienie budowy nowej linii tramwajowej.

Założenie techniczne skrzyżowania jest takie, że tor tramwajowy znajdzie się delikatnie powyżej toru kolejowego. Tramwaje kursujące między centrum a osiedlem JAR będą więc jakby "przeskakiwać" przez tor kolejowy.

Budowa nowej linii kolejowej na JAR ma potrwać do 31 maja. Najprawdopodobniej prace potrwają do czerwca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE