Toruń świętuje 547. urodziny Mikołaja Kopernika! [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska Toruń świętuje 547. urodziny Mikołaja Kopernika! [AUDIO]

Toruń świętuje 547. urodziny Mikołaja Kopernika! [AUDIO]

2020-02-18 11:42

"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię - polskie go wydało plemię". Został patronem naszego uniwersytetu, nazwy placówek nawiązują do jego nazwiska, a torunianie nie wyobrażają sobie, by umówić się gdzie indziej - tylko "pod kopcem". Już jutro Toruń będzie świętował 547. urodziny Mikołaja Kopernika.

Dies Natalis Copernici to wielkie wydarzenie dla Torunia. Patron naszego miasta, Mikołaj Kopernik urodził się i mieszkał przy dzisiejszej ulicy swojego imienia pod numerem 15. Toruńskie Muzeum Dom Mikołaja Kopernika to nie jedyne, co zostało w mieście po wielkim astronomie. Od jego imienia tworzy się nazwy imprez sportowych, festiwali fantastyki czy obiekty handlowe, a także rodzime firmy. Gdyby żył, obchodziłby swoje 547. urodziny.

Z tej okazji w Ratuszu Staromiejskim odbywają się wyjątkowe uroczystości, które podobnie jak sam astronom - łączą w sobie naukę i sztukę. Już jutro (środa) będziemy mogli wziąć udział w wyjątkowym wykładzie prof. Krzysztofa Meissnera z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowie o "Rewolucjach kopernikańskich w fizyce". Choć profesor jest wielkim autorytetem w dziedzinie fizyki teoretycznej to o poziom naszej wiedzy z tej dziedziny nie musimy się martwić. Będzie miał on charakter popularnonaukowy.

Kolejnym punkt programu to ilustracja baletowa dla wykładu profesora Meissnera. Tu również nie zabraknie motywów kosmicznych. Balet będzie interpretacją tańca planet Gustava Holsta oraz tańca materii i antymaterii na podstawie chopinowskiego Nokturnu e-mol [op. 72]. To wszystko w wyjątkowym wykonaniu Pierwszych Solistów Teatru Wielkiego w Łodzi - Moniki Maciejewskiej-Potockas i Gintautasa Potockasa.

Wszystko to już jutro (19.02) od godziny 17:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Posłuchaj co o słynnym astronomie zdradził nam Michał Kłosiński, kierownik Domu Mikołaja Kopernika
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE