Zatrucie tlenkiem węgla

i

Autor: Eskom Zatrucie czadem, czyli tlenkiem węgla

Toruń. Niewidzialny morderca powraca. Strażacy ostrzegają!

2022-10-11 11:04

Mimo energetycznego kryzysu i problemów z zaopatrzeniem w węgiel, stary problem zaczadzeń nie traci na aktualności. Czad, czyli tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz, który może ulatniać się, gdy urządzenia grzewcze są niesprawne. Co roku zabija kilkadziesiąt osób.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z powodu zatrucia czadem każdego roku umiera ponad 100 osób, a ok. 2000 ulega podtruciu. Do większości takich wypadków dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Tlenek węgla wchłania się drogą oddechową i bardzo łatwo łączy z hemoglobiną, co znacznie utrudnia transport tlenu do tkanek. W konsekwencji następuje ich niedotlenienie, które prowadzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Co roku na początku sezonu grzewczego strażacy zwracają się z ostrzeżeniami do mieszkańców. 

Pamiętajmy o tym, że należy czyścić przede wszystkim przewody kominowe. Przy ogrzewaniu paliwem stałym należy przynajmniej cztery razy w roku czyścić taki przewód kominowy. Natomiast przy ogrzewaniu innymi źródłami, choćby gazowymi, przynajmniej dwa razy w roku. Wykonujmy czyszczenie kominów, gdyż najczęściej dochodzi do zapalenia sadz i wydzielania się tlenku węgla. Mieliśmy do tej pory 13 zdarzeń związanych z zapaleniem się elementów budynku właśnie od nieczyszczonych kominów. Komenda główna uruchomiła program o nazwie „Czad i ogień. Obudź czujność”. Zaleceniem w tym programie jest montowanie czujek tlenku węgla. Nie jest to drogie, w zasadzie to są dwa posiłki niezjedzone i mamy taką czujkę. Jest to urządzenie na baterie, zazwyczaj producenci zamieszczają instrukcję obsługi, jak należy prawidłowo zamontować taką czujkę. Naprawdę jest to bardzo proste, bardzo intuicyjne do zamontowania i takie czujki zazwyczaj ostrzegają np. o wyczerpaniu się baterii – poinformował kapitan Przemysław Baniecki z toruńskiej straży pożarnej.

Tlenek węgla

i

Autor: Eskom Dobre porady jak postępować

Strażacy apelują: monitorujmy w domach czujniki tlenku węgla. Ten bezwonny i bezbarwny gaz co roku zbiera śmiertelne żniwo, a możemy spokojnie się przed nim ustrzec. Wystarczy trochę wyobraźni oraz dobrych chęci. Wiele tragedii wynika z lekceważenia potencjalnych zagrożeń i wieloletnich zaniedbań. Strażacy wielokrotnie powtarzają, że czadu nie widać i nie czuć, a mimo to co roku czad zabija wiele osób.

Jak już wspomniano, niewielka inwestycja w czujnik czadu i dymu mogą na, uratować życie. Strażacy apelują o to, abyśmy nie bagatelizowali pierwszych objawów zatrucia – senności, bólu głowy oraz nudności. Co roku Straż Pożarna notuje powyżej tysiąca interwencji w związku z emisją tlenku węgla, a ze światem żegna się kilkadziesiąt osób w całej Polsce.