Toruń nie udostępni danych Poczcie Polskiej

2020-04-24 17:35
Gmina nie wyda Poczcie Polskiej danych mieszkańców Torunia
Autor: www.torun.pl Gmina nie wyda Poczcie Polskiej danych mieszkańców Torunia

W nocy z 22/23 kwietnia do Urzędu Miasta Torunia za pośrednictwem poczty elektronicznej wpłynął wniosek Poczty Polskiej S.A. o udostępnienie danych mieszkańców Torunia w związku z organizacją korespondencyjnych wyborów prezydenckich 2020. Ze względu na brak spełnienia wymogów formalnych i prawnych wniosek został pozostawiony bez rozpatrzenia. W przeciwieństwie do włodarzy innych miast, Michał Zaleski nie zgłosił i nie zamierza zgłosić tej sprawy do prokuratury.

Wniosek Poczty Polskiej S.A. o przekazanie danych mieszkańców Torunia nie zostanie rozpatrzony z powodu niespełnienia wymogów formalno-prawnych. Jak czytamy na stronie miejskiej torun.pl - w obecnym stanie prawnym, obowiązek Gminy Miasta Torunia w zakresie przekazania Poczcie Polskiej danych z rejestrów, wynika z treści artykułu 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (dalej zwana Ustawą). Poczta może wystąpić o wyżej wymienione dane w dwóch przypadkach:

1. Jeżeli potrzebne jest to do organizacji wyborów prezydenckich (jednak w chwili obecnej ustawa zlecająca Poczcie obowiązki organizacyjne nie została uchwalona, dlatego nie ma podstawy prawnej do przekazania danych przez Gminę Miasta Toruń).

2. Gdy dane te są potrzebne do realizacji celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji. Obowiązek przekazania informacji z rejestrów musi być uzasadniony jako niezbędny w demokratycznym państwie prawnym (artykuł 51 ustęp 2 Konstytucji RP ). Gmina nie może ograniczyć się jedynie do ustalenia, że formalnie przesłanka z artykułu 99 Ustawy została spełniona, ale powinna uwzględnić kontekst i rzeczywistą potrzebę udostępnienia tych danych (mając na uwadze obowiązujący porządek prawny oraz zasadę proporcjonalności).

Informację na konferencji prasowej on-line przekazał dziś (w piątek, 24 kwietnia) prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE