Łapówka

i

Autor: Eska/Flickr Chciał wręczyć policji łapówkę

Toruń. Chciał wręczyć łapówkę, trafił za kraty

2022-10-10 14:30

19-latek, który miał trafić do izby wytrzeźwień, najpierw znieważył słownie policjantów a następnie zaproponował im 400 złotych łapówki za puszczenie go wolno. Teraz za próbę wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi może mu grozić nawet do 10 lat więzienia.

W sobotę 8 października około godz. 13:00 przy ul. Andersa w Toruniu policjanci podjęli interwencję wobec młodego mężczyzny, który wchodził na jezdnie przed jadące pojazdy. Po wstępnej kontroli okazało się, że 19-latek był pijany. Kiedy zapadła decyzja o przewiezieniu go do toruńskiej izby wytrzeźwień ten stał się agresywny. W wulgarny sposób zaczął wyzywać i znieważać policjantów, co było bardzo nierozsądne. 

Kiedy się uspokoił, zaproponował policjantom łapówkę w wysokości 400 złotych za zaniechanie czynności służbowych i wypuszczenie do domu. Funkcjonariusze od razu powiadomili o tej sprawie przełożonych. 19-latek niezwłocznie trafił prosto do policyjnej celi. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą toruńskiej komendy już ogłosili 19-latkowi zarzut znieważenia oraz próby wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. 

Teraz mężczyźnie grozi od roku do 10 lat więzienia. 

W kwestii łapówek artykuł 229. kodeksu karnego mówi wyraźnie:

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE