Toruń cannot into space? Miasto rezygnuje z ważnej inwestycji

i

Autor: COZA Architektura Projekt elewacji frontowej Space EduHUB przy ul. Łokietka w Toruniu

Toruń cannot into space? Miasto rezygnuje z ważnej inwestycji

2022-04-08 20:34

Miały być kosmiczne atrakcje, skończyło się na kosmicznej cenie. Centrum edukacyjno-naukowe Space EduHUB, nie powstanie. Co z dofinansowaniem?

Space EduHUB miało być miejscem, które szerzyłoby wiedzę o kosmosie w przystępnej odbiorcom, interaktywnej formie. To swoista kontynuacja koncepcji Młyna Wiedzy, w którego sąsiedztwie miał powstać obiekt. Gotowy jest projekt budynku i jego otoczenia, gdzie miał stanąć namiot sferyczny. Kompleks miał przyciągać turystów, a przyciągnął tylko problemy z finansowaniem:

Zakładaliśmy, że projekt będzie kosztował łącznie 15 600 000 złotych przy dofinansowaniu w wysokości niespełna 12 milionów, co miało pokryć 75% kosztów inwestycji. Wielokrotnie ogłaszane przetargi niestety nie zakończyły się powodzeniem. Ostatni przetarg pokazał, że najniższa cena wynosi 26 800 000 złotych za same roboty budowlane, gdzie plan wynosił niespełna 12 000 000. Dofinansowanie spadłoby do 33% wartości zadania – mówiła Aneta Pietrzak, skarbniczka miasta Torunia.

Miasto zdecydowało o rezygnacji z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020. Projekt Space EduHUB ma trafić do rezerwy inwestycyjnej, co znaczy, że zostanie wznowiony w momencie, gdy miasto znajdzie wystarczające fundusze z zewnątrz. Rezygnacja została zapisana w projekcie uchwały o zmianach w budżecie miasta, nad którą w czwartek zagłosują radni.