Torowisko na Uniwersyteckiej – Toruń bez niego stanąłby w korkach. Czy zamieni się w parking?

i

Autor: Google Street View ul. Uniwersytecka w Toruniu

Torowisko na Uniwersyteckiej – Toruń bez niego stanąłby w korkach. Czy zamieni się w parking?

2022-05-23 22:31

Miasto zapowiadało likwidację torowiska w ulicy Uniwersyteckiej, ale jak na dłoni widać, że bez niego ani rusz.

Od zamknięcia dla ruchu tramwajów torowiska na placu NOT tramwaje zaczęły kursować nieużywanym od dłuższego czasu torowiskiem w ulicy Uniwersyteckiej. Miasto miało dawniej plan likwidacji tego torowiska i wytyczenia w tym miejscu parkingu – czy te zamiary nadal są aktualne? Odpowiada Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta:

To torowisko zostanie. Nie mamy planów zmiany tego stanu. Jeszcze niedawno, mając na uwadze wybudowane świeżo torowisko w al. Jana Pawła II był taki pomysł, aby zamieć to torowisko na miejsca postojowe. Gdyby jednak nie to torowisko w Uniwersyteckiej byłby problem, żeby prowadzić jakikolwiek ruch tramwajowy. Zresztą te konsultacje, które wtedy prowadziliśmy, dotyczące właśnie miejsc postojowych, nie wykazały większej aprobaty opinii publicznej dla takiego pomysłu. Dodatkowo miasto wybudowało nowe parkingi przy pl. Skrzyńskiego i przy ul. Jagiellońskiej, także ten potencjał miejsc parkingowych wydaje się jak na razie wystarczający.

Torowisko ma więc pozostać, chociaż jego wykorzystanie w regularnym liniowym ruchu nie jest przewidywane. Remont placu NOT spowodował, że tramwaje jeżdżą objazdem. Od tego czasu zatrzymują się na dwóch przystankach „Uniwersytecka”, a także na dwóch przystankach „Osiedle Młodych"” – warto zwrócić na to uwagę planując podróż.