To będzie walka do ostatniej kropli krwi - sprawdź, czy jesteś bliźniakiem genetycznym pana Sławka z Torunia!

i

Autor: pixabay.com

To będzie walka do ostatniej kropli krwi - sprawdź, czy jesteś bliźniakiem genetycznym pana Sławka z Torunia!

2020-07-28 16:14

Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę - nowotwór krwi. W potrzebie znalazł się również pan Sławek, który od maja walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną. Już w najbliższy czwartek (30.07.) na kampusie UMK odbędzie się specjalna akcja pobierania krwi. Będzie to też okazja, by zarejestrować się do bazy DKMS.

Biega, morsuje, lata, konstruuje - dziś potrzebuje pomocy. Sławomir Gruszka szuka swojego bliźniaka genetycznego, który pozwoli mu zwalczyć nowotwór krwi. Przeszczep szpiku jest niezbędny po chemioterapii, którą w maju przeszedł 54-latek z Torunia. Już w najbliższy czwartek (30.07.) będzie okazja, by pomóc panu Sławkowi, ale także - by rejestrować się do bazy DKMS. 

Mąż był dotychczas bardzo aktywny. Poza własnym biznesem ma mnóstwo pasji: przebiegł setki kilometrów w maratonach, wylatał dziesiątki godzin szybowcem, zimą morsuje nawet przy najsroższych mrozach, jest konstruktorem wielu maszyn. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. To człowiek-orkiestra. Jest bardzo dobrą i pozytywną osobą. Udowadniał to niejednokrotnie, biorąc udział w akcjach charytatywnych, prowadząc wraz ze strażakami szkolenia z ratownictwa lodowego czy szyjąc maseczki. Pomaganie innym to część jego osobowości - mówi Beata Pękala-Gruszka, żona pana Sławka

Kto może zostać dawcą szpiku?

Podstawowe kryterium to wiek - między 18. a 55. rokiem życia. Dawca powinien zdrowy i ważyć więcej niż 50 kilogramów. Podczas rejestracji decydujemy się na pobranie szpiku dwoma metodami - z krwi oraz talerza biodrowego. Według danych Fundacji DKMS, aż w 85% przypadkach niezbędne komórki macierzyste pobiera się pierwszym sposobem.

Fundacja DKMS stworzyła także specjalną akcję rejestracji dawców w wersji zdalnej. Wystarczy zamówić pakiet na swój adres, samodzielnie pobrać wymaz i odesłać w dołączonej kopercie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Oprócz genetycznego bliźniaka, przyda się każda kropla krwi. Jest ona niezbędna do przetoczeń u osób z tego typu nowotworami. Krew będzie można oddawać w czwartek między 12:00 a 15:30 na parkingu między Aulą UMK a basenem. Podczas akcji zachowane są wszelkie procedury bezpieczeństwa, związane z epidemią koronawirusa. Szczegóły znajdziecie także na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce

Testy do policji Multi Select 2020. Sprawdź, czy możesz zostać policjantem - cz. III

Pytanie 1 z 20
Chętnie czytam czasopisma techniczne