Aplikacja TikTok

i

Autor: Flickr TikTok może być wykorzystywany przez chińskich szpiegów?

TikTok zagraża bezpieczeństwu użytkowników?! Wywiad analizuje popularną aplikację

2023-01-02 9:35

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że wywiad elektroniczny jego kraju bada, czy aplikacja TikTok może stanowić bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa oraz jego mieszkańców. TikTok jest aplikację chińską, co dodatkowo podnosi ryzyko. Relacje tych krajów są nienajlepsze.

TikTok, Chiny i Kanada

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował światowe media, że wywiad elektroniczny jego kraju zbada aplikację TikTok i sprawdzi, czy może zagrażać ona bezpieczeństwu państwa oraz mieszkańców. TikTok został stworzony przez Chińczyków w 2016 roku. Jak wiadomo też Chiny i Kanada nie są od dawna w dobrych stosunkach dyplomatycznych. Napięcia geopolityczne w regionie Pacyfiku oraz sojusz z USA lokują Kanadę w obozie wrogim i nieprzyjaznym Chinom. Ponadto Kanada silnie krytykuje cenzurę oraz prześladowania, jakie są codziennością w tym kraju. Dodatkowo oba ta kraje są ustrojowo diametralnie odmienne. Kanada, podobnie jak inne wolne państwa, jest wrogo nastawiona do komunizmu i eksportu chińskich idei do innych krajów. Tym bardziej że obecnie to nie jest już dawny marksizm, tylko jawny, chiński nacjonalizm z "czerwonym" akcentem.

Aplikacja TikTok i Chiny

Kanada obawia się, że Chiny mogą wykorzystywać swoje aplikacje do pozyskiwania informacji niejawnych na temat funkcjonowania państw zachodnich, które są sprzymierzone ze Stanami Zjednoczonymi, głównym wrogiem Pekinu. Chińczycy dostrzegają bowiem wielkie możliwości, jakie daje im produkowanie aplikacji typu TikTok dla młodych ludzi. Ludzie bezmyślnie wszystko nagrywający rejestrują także miejsca publiczne, swoje firmy i domy itp. Wiele z tych danych może przydać się w Chinach. Wywiad chiński nie śpi i działa na masową skalę. Idealnym narzędziem do tego może być TikTok. Aplikacja stała się masowa. W 2020 roku na świecie korzystało z niej ponad dwa miliardy ludzi! Była to najczęściej na świecie pobierana aplikacja.

TikTok jest niebezpieczny?

Już od dawna podnoszona jest kwestia zagrożeń, jakie niesie ze sobą umasowienie aplikacji TikTok. W niektórych krajach w Azji prowadzono debaty nad "nieobyczajnymi" zachowaniami wśród dzieci i młodzieży. Zdaniem krytyków aplikacja przyczynia się do demoralizacji młodych umysłów.

Media w Wielkiej Brytanii wspominały wielokrotnie, że moderatorzy TikToka cenzurują treści, w których krytykowany jest reżim panujący w Chinach. To jawne pogwałcenia wolności słowa i prawa do obrony uciśnionych oraz prześladowanych. Materiały dotyczące m.in. okupacji Tybetu lub wyniszczania ludu Ujgurów są kasowane, lub ogranicza się ich zasięgi. Media ujawniły też, że TikTok cenzurował treści, w których krytykowano systemy polityczne.

W 2019 roku TikTok został ukarany w USA za nielegalne gromadzenie danych osobowych dzieci!

TikTok w Polsce

W Polsce TikTok cieszy się sporą popularnością głównie wśród dzieci. Na początku 2021 roku 90% użytkowników stanowiły osoby poniżej 18 roku życia. 90-95% korzystających z aplikacji TikTok to kobiety. Badania pokazały jednak, że TikTok gromadzi dużo informacji o użytkowniku (najwięcej ze wszystkich aplikacji tego typu).

Czy aplikacje nas szpiegują?

Od dawna prowadzone są analizy, które wskazują, że aplikacje społecznościowe, w których zostawiamy masę danych, mogą być wykorzystywane do "szpiegowania". Apki gromadzą sporo informacji o życiu ich użytkowników. Te dane są niezwykle cenne dla rozmaitych agencji wywiadowczych, które działają mniej lub bardziej niejawnie. Zadbajmy więc o maksymalną prywatność w sieci. Ekshibicjonizm "mentalny" w internecie może się bowiem źle skończyć.