Ciekawostka

Te oleje nie są dobre do gotowania! Unikaj ich, źle wpływają na zdrowie

2023-11-21 10:03

Chyba każdy lubi zjeść porządne śniadanie. Nie ma to, jak smażone jajka z bekonem i warzywami. W ogóle smażone jajka można podawać na setkę sposobów. W tym temacie ważne jest, na czym smażymy jajka. Trzeba unikać nieodpowiednich tłuszczy, gdyż te w czasie obróbki termicznej wydzielają substancje rakotwórcze. Zobacz, czego lepiej unikać!

Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć jajka?

Do smażenia jajek zaleca się stosowanie olejów o stabilności termicznej i wysokim punkcie dymienia. Oto kilka zdrowych i popularnych opcji olejowych do smażenia jajek:

  • Olej rzepakowy: Olej rzepakowy ma wysoki punkt dymienia i jest bogaty w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy. Jest to popularny wybór do smażenia ze względu na swoją neutralny smak i zdrowe profile tłuszczowe.
  • Olej oliwkowy: Oliwa z oliwek extra virgin jest zwykle stosowana do sałatek i marynat, ale może być również używana do smażenia jajek na niskim lub średnim ogniu. Ważne jest, aby nie podgrzewać jej zbyt intensywnie, ponieważ ma nieco niższy punkt dymienia niż niektóre inne oleje.
  • Masło klarowane: Masło klarowane, znane również jako ghee, jest oczyszczoną formą masła, z której usunięto wodę i białko. Ma wysoki punkt dymienia i nadaje potrawom bogaty smak. Jest popularnym wyborem do smażenia jajek.

Ważne jest, aby używać umiarkowanych ilości oleju podczas smażenia jajek i unikać przegrzewania go, co może prowadzić do degradacji składników odżywczych oraz powstawania szkodliwych substancji. Wybór oleju zależy również od osobistych preferencji smakowych. Jeśli masz jakieś szczególne preferencje żywieniowe lub obawy zdrowotne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą dostosować zalecenia do twojej sytuacji.

Zobaczcie galerię, dzięki której dowiecie się, na czym nie smażyć! 

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE