Tajemnicza dama z wachlarzem czy ryba? Wystawa form piernikarskich w toruńskim muzeum [AUDIO]

2020-10-14 20:54 Marta Łazarska
Tajemnicza dama z wachlarzem czy ryba? Wystawa form piernikowych w toruńskim muzeum [AUDIO]
Autor: Marta Łazarska

Kolekcja gromadzona od ponad stu lat ujrzy światło dzienne. Już w najbliższą sobotę (17.10.) Toruńskie Muzeum Piernika udostępnia formy, które pokażą dlaczego pierniki z naszego miasta były wyjątkowe. Nie chodzi tu tylko smak, ale i o finezyjne kształty, które przybierały. To nie tylko katarzynki, ale np. karoce, rycerze czy ryby.

Trudno się dziwić, że kiedyś można było obdarować kogoś piernikiem. Ich kształty zachwycały, były naprawdę wyjątkowym okazem. Smak, dobór przypraw - to tylko kilka powodów, dla których toruńskie pierniki były tak popularne. W mieście ze swojego kunsztu rzemieślniczego byli także znani snycerze. To osoby, które wykonują rzeźby w drewnie. Tu, toruńscy twórcy, wyróżniali się na międzynarodowej arenie.

Część z tych małych dzieł sztuki zachowała się i od soboty, będziemy mieli okazje podziwiać je na wystawie „Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Najstarsze sięgają pamięcią do XVII wieku, jednak, by pokazać, że warsztat snycerski jest nadal uprawiany - toruńskie muzeum pokaże również prace współczesne, które napływają z Polski, ale i zagranicy.

Posłuchaj, co będziemy mieli okazję zobaczyć na wystawie w Muzeum Toruńskiego Piernika

Łącznie, Toruńskie Muzeum Piernika, ma w swoich zasobach aż 274 wyjątkowe obiekty. Wystawa, która jest prezentowana po niemal 30 latach, jest także okazją, by spojrzeć na formy tego typu nieco innymi okiem. Nie tylko jak na przedmioty użytku codziennego z zakładu snycerskiego, ale także - jak dzieła sztuki, które są robione w owocowym drewnie do dziś.

Eksponaty będzie można podziwiać w Toruńskim Muzeum Piernika od 17 października do końca 2021 roku. Wystawie towarzyszyć będą także warsztaty snycerskie, które poprowadzą Beata Pranke-Zdziebło i Stanisław Kośmiński. Szczegóły dotyczące projektu „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich” znajdziecie TUTAJ.

Eksplozja 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej "Tallboy"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.