Szpital Zakaźny w Toruniu jest przygotowany na pierwszych pacjentów z koronawirusem [AUDIO]

2020-03-09 18:02
Do Szpitala Dziecięcego trafią pacjenci z chemioterapii w Zakaźnym
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Do Szpitala Dziecięcego trafią pacjenci z chemioterapii w Zakaźnym

Do tej pory do szpitala przy ul.Krasińskiego w Toruniu trafiło kilka osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Ostatnie dwie w miniony weekend. Jeszcze wczoraj wieczorem (08.03) przyszły powierdzenia z negatywnym wynikiem badań, podobnie jak we wcześniejszych przypadkach. Tymczasem pacjenci i rodziny są zaniepokojeni, że w jednej placówce są osoby na chemioterapii i te z podejrzeniem groźnego wirusa. Dyrekcja szpitala uspokaja.

Oddział chemioterapii znajduje się w zakaźnym na czas budowy nowych obiektów szpitalnych na Bielanach. Zazwyczaj przebywają tu dwie-trzy osoby, więcej jest pacjentów dziennych, przychodzących na zabiegi.

Jak zapewnia Sylwia Sobczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, w lecznicy są wydzielone i osobne szlaki komunikacyjne, pacjenci z chemioterapii są oddzielnie. Poza tym w razie konieczności planowane jest przeniesienie oddziału do innej lokalizacji, więc nie ma zagrożenia - dodaje Sobczak.

W razie konieczności rozważamy przeniesienie do Szpitala Dziecięcego na Konstytucji 3 Maja. W tej chwili podejmowane są działania techniczne, żeby być przygotowanym, zanim ten pierwszy pacjent się pojawi.
Szpital Obserwacyjno-Zakaźny jest od ponad tygodnia zamkniętą placówką. Jeżeli jest pacjent z podejrzeniem, to kierujemy go do osobnego wejścia, personel się ubiera w środki ochronne i dopiero ta osoba jest badana, w zupełnie innym miejscu.

Jak wygląda sytuacja w szpitalu zakaźnym i czy jest zagrożenie dla innych pacjentów - wyjaśnia Sylwia Sobczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolo

Środki ochrony w tym momencie to tysiąc maseczek i pięćset kombinezonów otrzymanych z rezerw celowych plus własne zapasy szpitala oraz spore ilości płynu dezynfekcyjnego.
Są świeże ustalenia z wojewodą kujawsko-pomorskim i sztabem kryzysowym na ustawienie namiotu na przesiew pacjentów przy SOR na Bielanach oraz kontenera przy zakaźnym na Krasińskiego. W tym tygodniu będą ćwiczenia.
Szpitale apelują wciąż o maksymalne ograniczenie odwiedzin pacjentów oraz w razie podejrzenia u siebie objawów zakażenia - o kontaktowanie się telefoniczne poprzez ogólnopolską infolinię 800 190 590, numer alarmowy 112 lub Sanepid.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE