Szpital Miejski "pożyczy" miliony z kasy miasta

2021-10-14 23:11
Udar mózgu? Byle nie w Toruniu
Autor: Michał Kaproń

Czternaście i pół miliona złotych pożyczki powędruje do Szpitala Miejskiego. Po co szpital zadłuża się u swojego organizatora?

To środki, które były zaplanowane w budżecie miasta jako dotacja na pokrycie tegorocznych strat Szpitala Miejskiego. Podobne dotacje były normą w rozliczeniach między Gminą Miasta Toruń, a podległym jej Szpitalem Miejskim. Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis obligujący samorządy do pokrywania strat podległych im jednostek jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Od tamtej pory nie istnieje podstawa prawna do takiego działania.

Obecny stan prawny nie określa jakie kompetencje mają organy założycielskie w finansowaniu strat szpitali. Powoduje to, iż planowaną wcześniej decyzję o wsparciu dotacyjnym kwotą 14,5 miliona złotych Rada Miasta zamieniła na możliwość pożyczenia identycznej kwoty. Koniec spłaty określony jest na koniec 2023 roku. Pozwoli to na utrzymanie płynności finansowej lecznicy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przedstawiciele Miasta nie kryją, że działanie władz centralnych w tej kwestii pozostawia wiele do życzenia.

Jeżeli jest taki wyrok Trybunału, ustawodawca ma obowiązek skorygować przepis w ciągu 18 miesięcy, w przeciwnym razie traci on moc. W maju tego roku przepis stracił moc. My naprawdę długo się zastanawialiśmy, liczyliśmy na zmiany ustawowe, one się nie pokazały. Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że nie mamy podstawy prawnej, by przekazać szpitalowi pieniądze. Zapisujemy to więc jako pożyczkę. Rozważamy taką opcję, w której Szpital Miejski pozwie NFZ o zwrot tych środków. Jeśli je dostanie, odda je do kasy miasta. Jeśli nie, taką pożyczkę co do zasady można umorzyć – tak przyjęty mechanizm prawny tłumaczyła skarbniczka Torunia, Magdalena Flisykowska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE