Wytatuowany mężczyzna, 1939

i

Autor: R. Wolfe, Pix Magazine Photograps, Biblioteka Stanowa Nowej Południowej Walii

Symbol, ornament, piętno. O tatuażu w Muzeum Etnograficznym w Toruniu [AUDIO]

2022-05-13 16:04

Był symbolem dojrzewania, manifestacją siły lub sposobem na upiększenie swojego ciała. Tatuaż towarzyszy ludzkości od wieków, choć może mieć inne znaczenia, nadal fascynuje. Jego wiele odsłon będziecie mogli podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to okazja, by na tę formę zdobienia ciała spojrzeć na wiele sposobów. Autorzy skupili się na jego fenomenie okiem antropologów, którzy pokazują go w kontekście zarówno historycznym, ale i społecznym. Wśród prac znajdziemy fotografie, które ukazują zdobienia wśród wielu grup etnicznych, które są często częścią ich tradycji. Wiążą się z symbolami, wiarą i rytuałami.

Druga część przedstawia perspektywę zachodnią - w jaki sposób tatuaże zeszły na ląd, dlaczego stały się elementem niektórych subkultur oraz skąd wzięła się ich zła sława. Autorzy nie omijają także tematu obozów koncentracyjnych, w których wyryty numer na przedramieniu był piętnem i symbolem odczłowieczenia.

Wystawa prezentuje także narzędzia, którymi wykonuje się zdobienia. Od technik handpoke, przez tatuaże więzienne po współczesne maszynki. W przestrzeni muzeum zobaczymy także unikatowe, spreparowane skóry ludzkie, które pochodzą sprzed około wieku.

O historii, ale i wiadomości, jaką przekazuje tatuaż przez wieki w różnych częściach świata rozmawiamy z Aleksandrą Jarysz i Piotrem Dąbrowskim

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” zostanie otwarta w Noc Muzeów, w sobotę 14 maja o godzinie 18:00. Będzie ją można zwiedzać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu do października.