Symbol, ornament, piętno. O tatuażu w Muzeum Etnograficznym w Toruniu [AUDIO]

2022-05-13 16:04
Wytatuowany mężczyzna, 1939
Autor: R. Wolfe, Pix Magazine Photograps, Biblioteka Stanowa Nowej Południowej Walii

Był symbolem dojrzewania, manifestacją siły lub sposobem na upiększenie swojego ciała. Tatuaż towarzyszy ludzkości od wieków, choć może mieć inne znaczenia, nadal fascynuje. Jego wiele odsłon będziecie mogli podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to okazja, by na tę formę zdobienia ciała spojrzeć na wiele sposobów. Autorzy skupili się na jego fenomenie okiem antropologów, którzy pokazują go w kontekście zarówno historycznym, ale i społecznym. Wśród prac znajdziemy fotografie, które ukazują zdobienia wśród wielu grup etnicznych, które są często częścią ich tradycji. Wiążą się z symbolami, wiarą i rytuałami.

Druga część przedstawia perspektywę zachodnią - w jaki sposób tatuaże zeszły na ląd, dlaczego stały się elementem niektórych subkultur oraz skąd wzięła się ich zła sława. Autorzy nie omijają także tematu obozów koncentracyjnych, w których wyryty numer na przedramieniu był piętnem i symbolem odczłowieczenia.

Wystawa prezentuje także narzędzia, którymi wykonuje się zdobienia. Od technik handpoke, przez tatuaże więzienne po współczesne maszynki. W przestrzeni muzeum zobaczymy także unikatowe, spreparowane skóry ludzkie, które pochodzą sprzed około wieku.

O historii, ale i wiadomości, jaką przekazuje tatuaż przez wieki w różnych częściach świata rozmawiamy z Aleksandrą Jarysz i Piotrem Dąbrowskim

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” zostanie otwarta w Noc Muzeów, w sobotę 14 maja o godzinie 18:00. Będzie ją można zwiedzać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu do października.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE