Otwarcie teatru polskiego w Toruniu w 1920 roku

i

Autor: Teatr Horzycy/materiały prasowe Otwarcie teatru polskiego w Toruniu w 1920 roku

Sto lat sceny polskiej w Toruniu. Z tej okazji Teatr Horzycy zaprasza na premierę online [AUDIO]

2020-11-27 18:30

Remont sceny głównej i pandemia nie stanęły na przeszkodzie przynajmniej symbolicznych obchodów stulecia teatru polskiego w Toruniu. Teatr Horzycy przygotował wideo spektakl "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego. Premiera będzie dokładnie w setną rocznicę, 28 listopada. Wówczas też pokazywano fragmenty tego dramatu, obok "Zemsty" Fredry.

W związku z sytuacją epidemiczną główne obchody stulecia sceny polskiej w Toruniu zostały przesunięte na wiosnę. Ale na budynku teatru oraz w przestrzeni miejskiej można zobaczyć hasła, nawiązujące do rocznicy.

W sobotę (28 listopada) odbędzie się wideo spektakl "Noc listopadowa - rytuał" na podstawie sceny pożegnania Demeter i Kory, która schodzi do Hadesu. Dramat Stanisława Wyspiańskiego opowiada o początku powstania listopadowego z 1830 roku. Bohaterowie to przede wszystkim postacie historyczne z Piotrem Wysockim jako inicjatorem powstania na czele, a drugą płaszczyznę stanowią postacie z mitologii (m.in. Atena, Nike, Kora, Ares).

Jak zapowiada Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Horzycy i reżyser, spektakl przygotowano w całej przestrzeni teatru, w którym wciąż trwa remont.

Posłuchaj o spektaklu na stulecie teatru w Toruniu:
Nagranie Nocy listopadowej

i

Autor: Witold Dziomba/Teatr Horzycy Nagranie "Nocy listopadowej"

Materiał będzie dostępny w formie transmisji online na Facebooku Teatru Horzycy oraz kanale Vimeo w 28 listopada od godziny 19.00.

Gmach obecnego Teatru im.Wilama Horzycy powstał w 1904 roku, ale wtedy była tu scena niemiecka. Początek sceny polskiej to właśnie data 28.11.1920 rok. Pierwszym dyrektorem był Franciszek Frączkowski i to w jego reżyserii widzowie obejrzeli na otwarciu premierę "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Frączkowski otrzymał nominację od samego premiera Wincentego Witosa na dyrektora Państwowego Teatru w Toruniu. Była to pierwsza i jedyna w tamtym czasie narodowa scena w kraju. Wystawiano przede wszystkim sztuki polskie, między innymi "Dziady" A.Mickiewicza, "Mazepę" J.Słowackiego czy "Śluby panieńskie" A.Fredry.

W pierwszym roku działalności padł rekord frekwencyjny. Spektakle obejrzało prawie 90 tysięcy widzów.

W Teatrze Horzycy trwa remont

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...