Kocińcowy senior Brucho chorujący na nowotwór czerniaka

i

Autor: Anna Kleszcz / Kociniec Koci Sierociniec Kocińcowy senior Brucho chorujący na nowotwór czerniaka

Starość nie radość [Kocie porady]

2021-10-16 13:20

Starość to stan, którego z jednej strony sobie życzymy, bo oznacza, że w zdrowiu przeżyliśmy życie, ale z drugiej strony najbardziej się go obawiamy, ponieważ wiąże się ze spadkiem formy i wydajności. Nie inaczej jest w przypadku kocich seniorów. Dzisiaj kocia behawiorystka Aleksandra Stasiorowska opowie, jak opiekować się naszym seniorem.

Dzięki prawidłowej opiece i profilaktycznym badaniom kocie życie znacznie się wydłużyło i zazwyczaj nasze mruczki dożywają sędziwego wieku. Jednak nikt do tej pory nie wynalazł leku na starość jako taką. Zatem możemy podejmować działania prewencyjne, minimalizujące skutki starzenia się organizmu, by w komforcie i braku bólu pomóc przeżyć kotu jesień życia.

Przyjęło się uważać, że wiek kota geriatrycznego szacujemy na 11-15 lat, od tego czasu z większą uwagą powinniśmy przyglądać się naszym milusińskim. Być może dostrzeżemy pierwsze symptomy starzenia i w porę wdrożymy odpowiednie suplementy wspomagające koci organizm, czy też zamontujemy ułatwienia w obrębie mieszkania, które pozwolą kotu cieszyć się sprawnością jak najdłużej.

U starszych kotów najczęściej występują choroby nerek, a także choroby metaboliczne, w tym dość powszechnie cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka, dlatego tak ważne jest, by nasz koci senior był pod czułą opieką weterynaryjną. Wraz z wiekiem upośledzeniu ulegają kocie zmysły: węch, wzrok czy słuch, możemy wtedy zauważyć, że kot podchodzi do miski z karmą, próbując ją wywąchać, po czym odchodzi zniechęcony, bo nie wyczuł w niej zapachu jedzenia. To dlatego zdarzają się chudziutkie kocie staruszki. Powinniśmy wtedy zadbać o dobrą jakościową, łatwo przyswajalną karmę o atrakcyjnym  zapachu. Mały bonus - gdy dolejemy ciepłej wody lub lekko podgrzejemy karmę to jej zapach będzie bardziej intensywny i wyczuwalny dla kota!

Koty często chorują na zwyrodnienia stawów, zwłaszcza te otyłe, których waga dodatkowo obciąża stawy i układ kostny. Możemy zaobserwować, że nasz futrzak ma większe problemy ze wskakiwaniem na drapak, parapet czy szafki. To znak, że pora przygotować małe udogodnienia - przystawić dodatkowy puf, stołek czy kupić specjalne schodki dla zwierząt. Rynek akcesoriów zwierzęcych jak zawsze przychodzi nam z pomocą. Podobnie medycyna weterynaryjna, która oferuje suplementy i leki na odbudowę chrząstki czy wzmocnienie stawów.

Podobnie jak u ludzi, starzeje się także mózg. Niektóre zmiany zachowania bywają uciążliwe dla opiekunów – chociażby objawy kociej demencji. Nasz kot, który zna całe mieszkanie na wylot, nagle potrafi zagubić się w drodze z łazienki do salonu i zaczyna przejmująco nawoływać opiekuna. Bywa też, że chodzi po domu i miauczy, wydawać by się mogło, że bez celu. To niestety uroki życia z kocim seniorem. Powinniśmy otoczyć go możliwie najlepszą opieką i wykazać się dużą empatią, pamiętając, że i nas kiedyś czeka ten sędziwy wiek – z wszystkim jego darami i uciążliwościami. Zatem traktujmy naszych kocich seniorów tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani!