Slalomem, przez zakaz albo po chodniku. Budowa toruńskiego sądu to prawdziwe utrapienie dla mieszkańców [AUDIO]

2021-05-25 21:26
Slalomem, przez zakaz albo po chodniku. Budowa toruńskiego sądu to prawdziwe utrapienie dla mieszkańców [AUDIO]
Autor: Marta Łazarska

Budowa Sądu Rejonowego w Toruniu już na finiszu. Cieszą się z tego nie tylko inwestorzy, ale i mieszkańcy małej ulicy, która jest notorycznie blokowana przez tiry i busy związane z inwestycją.

Nowy budynek Sądu Rejonowego to jedna z największych inwestycji w Toruniu. Jej koszt to prawie 150 milionów złotych. Swoją siedzibę znajdzie tu 12 wydziałów - karne, cywilne, ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych. Na 18 tysiącach metrów kwadratowych zmieści się 40 sal rozpraw, sala konferencyjna, a także pomieszczenia biurowe oraz administracyjne. Dodatkowo na niższych poziomach zaparkują pracownicy obiektu, znajdzie się także archiwum czy miejsca postojowe dla konwojentów, którzy będą przewozili oskarżonych.

Prace są zaawansowane, jednak od dłuższego czasu sprawiają problem mieszkańcom ulicy Jagiellońskiej, obok której znajduje się nowy budynek. Część pojazdów, które dojeżdża na budowę uniemożliwia przejazd kierowcom. Jeśli chcemy wyjechać ze wspomnianej ulicy możemy zrobić to wyłącznie skręcając w ul. Czarnieckiego lub Grudziądzką. Tiry, busy, specjalistyczne pojazdy oraz zaparkowane samochody powodują, że ten mały odcinek jest po prostu nieprzejezdny.

Budowa sądu to niemały problem dla mieszkańców, zaznacza Jerzy Czarniecki

Z problemem opisanym przez naszego słuchacza zwróciliśmy się do wykonawcy projektu, firmy Warbud.

Logistyka jest tu utrudniona z uwagi na ostre granice placu budowy względem szlaków komunikacyjnych. Inwestycja jest w finalnej fazie realizacji. Od strony ul. Warneńczyka mamy już docelową nawierzchnię placu, są tu granitowe historyczne płyty, o które dbamy, trwają także prace przy nasadzeniach, stąd, zgodnie z zaprojektowanym dostępem do obiektu - jedynie od strony ul. Jagiellońskiej - dostawy realizowane są właśnie tą drogą. Sytuacja ma charakter przejściowy. W połowie czerwca kłopotliwe z perspektywy mieszkańców prace z pewnością się zakończą. Uczulimy także kierowców dostaw, by realizowali je w ramach możliwości w sposób najmniej uciążliwy i oczywiście kulturalnie - odpowiedziała nam Barbara Janaszek

Dodajmy, że prace przy obiekcie finiszują. Do końca maja budynek ma zostać uprzątnięty. Obecnie trwają odbiory inwestorskie oraz prace przy fragmentach zieleni.