Muzeum Twierdzy Toruń - fort B66

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Muzeum Twierdzy Toruń - fort B66

Mniej oficjalnie i w rygorze sanitarnym. Muzeum Twierdzy Toruń czeka na pierwszych zwiedzających

2020-11-02 21:26

Oficjalne uroczystości i więcej atrakcji przełożono na "lepsze czasy", być może wiosną. Na razie otwarcie nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu będzie w mniejszej skali. Pierwsi goście, w niewielkich grupach, będą mogli wejść do Twierdzy w weekend 7 i 8 listopada. Placówka mieści się w forcie przy Wałach gen.Sikorskiego 23/25.

Muzeum Twierdzy Toruń pierwotnie miało być gotowe na styczniowe Dni Hallerowskie i setną rocznicę odzyskania przez miasto niepodległości, później na 15 sierpnia. Prace przy Forcie B66 zakończono na początku roku, ale do tej pory trwało zapełnianie przestrzeni wystawowej.

Przywrócono historyczny wygląd budynku, zadbano o detale architektoniczne, np. głowy lwów na zewnątrz. W środku zachowano oryginalną klatkę schodową, odkrytą w czasie remontu oraz piece. W salach wystawowych będą prezentowane elementy forteczne w formie makiet, modeli, multimediów i wizualizacji komputerowych. Poznamy dzieje Torunia, kiedy był miastem przygranicznym, rozwój fortyfikacji, wpływ twierdzy na miasto i życie mieszkańców, wojskową codzienność, wybitnych dowódców. Nie zabraknie oryginalnych zabytków, takich jak mundury, uzbrojenie, wyposażenie wojskowe. Znajdzie się tu między innymi historia garnizonu toruńskiego z międzywojnia - w tym czasie w mieście było ponad 90 jednostek i placówek wojskowych - lotnictwa, marynarki i artylerii.

Toruń był wtedy też największym ośrodkiem szkolnictwa wojskowego w kraju. Warto przypomnieć, że w Toruniu funkcjonowały hale sterowcowa (na Bielanach) oraz balonowa (na Podgórzu), wybudowane przed I wojną. W hali na Bielanach, przejętej w 1920 roku przez polskie wojsko, stacjonował jedyny polski sterowiec Lech. I tę część historii miasta też poznamy w muzeum.

Teren wokół przeznaczono na pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Piknik militarny i inne atrakcje zaplanowano na uroczyste otwarcie, ale trzeba będzie na to poczekać trochę dłużej, być może do wiosny 2021 roku. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. 

Muzeum Twierdzy Toruń - fort B66

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Muzeum Twierdzy Toruń - fort B66

Zasady zwiedzania Muzeum Twierdzy Toruń:

Muzeum będzie otwarte 7 i 8 listopada od godziny 10.00 do 18.00. Na zainteresowanych czekać będzie pięciu przewodników. Każdy z nich oprowadzi grupę maksymalnie czteroosobową. By uniknąć problemów, ruchem gości przed budynkiem kierować mają pracownicy obsługi i wolontariusze. Organizatorzy wydarzenia proszą o wyrozumiałość i cierpliwość w oczekiwaniu na wejście oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli zachowanie bezpiecznych odległości oraz zasłonięcie ust i nosa. Wejścia w tych dniach będą bezpłatne, także w każdą środę.

Muzeum Twierdzy Toruń jest siódmym oddziałem Muzeum Okręgowego. Koszt nowej placówki to 22 miliony złotych.

Mieści się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. Obecnie toruńskie fortyfikacje to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zabytkowych zespołów budowli obronnych i militarnych.

Panorama Torunia - jeden z 7 cudów Polski

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...