Królik wielkanocny

i

Autor: Freepik Skąd wzięła się tradycja wielkanocnego królika?

Wielkanoc

Skąd wziął się zwyczaj królika wielkanocnego? Sprawdziliśmy!

2023-04-07 8:54

Wielkanoc to miły i rodzinny czas. Od dzieciństwa kojarzy nam się z kolorowymi pisankami, baziami, święconką i wszechobecnymi królikami. Skąd jednak wzięła się tradycja kolorowych i puchatych króliczków wielkanocnych? Kiedy zwyczaj ten pojawił się w Polsce? Zrobiliśmy dla was mały przegląd faktów na ten temat!

Tradycja królika wielkanocnego

Tradycja królika na Wielkanoc ma wiele różnych interpretacji i pochodzi z różnych kultur i religii. Na przykład nazwa Wielkanoc, czyli Easter wywodzi się od imienia anglosaskiej bogini wiosny, która nazywała się Eostre. Jej wiernymi towarzyszami były króliki. W antycznej Grecji króliki występowały u boku Afrodyty (symbol miłości, płodności i wiosennego odrodzenia). Współcześnie przyjęto powszechnie, że królik symbolizuje płodność i odradzające się życie, co jest związane z obchodami Wielkanocy jako święta wiosny i odrodzenia. Chrześcijaństwo przywłaszczyło więc starą tradycję.

Wielkanocny królik w różnych krajach

W niektórych krajach, zwłaszcza w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, królik wielkanocny jest często kojarzony z prezentami oraz słodyczami dla dzieci, które są ukrywane w ogrodach lub domach i poszukiwane podczas wiosennych zabaw. Podarki często kładzie się koło łóżka, pod drzwiami pokoju, ewentualnie pod poduszkę.

W innych krajach, takich jak Polska, tradycja królika wielkanocnego jest mniej popularna, a zamiast tego skupia się na innych symbolach, takich jak jajka, baranki lub chleb wielkanocny.

Niezależnie od kulturowych oraz regionalnych różnic, Wielkanoc jest ważnym świętem dla chrześcijan, obchodzonym na całym świecie jako czas radości, nadziei i odrodzenia.

Zwyczaj królika wielkanocnego w Polsce

Tradycja królika wielkanocnego w Polsce jest względnie nowa i pochodzi z XIX wieku. Królik stał się popularnym symbolem Wielkanocy dzięki wpływom kulturowym z Niemiec, gdzie królik był już tradycyjnym symbolem wiosennym i  oznaczał odrodzenie.

Jedną z pierwszych wzmianek o króliku wielkanocnym w Polsce pochodzi z 1850 roku z gazety "Gazeta Lwowska", w której opisano zwyczaj malowania pisanek i ozdabiania domów zajączkami z waty.

Z czasem, królik stał się stałym elementem polskiej tradycji wielkanocnej, szczególnie wśród dzieci, które oczekują na wizytę zajączka i na smakołyki, które zostawi w koszyczkach z jedzeniem.

W Polsce, królik wielkanocny jest często kojarzony z prezentami i dekoracjami w kształcie króliczków, a także z różnego rodzaju słodyczami w kształcie zajączków. Jednakże, warto zaznaczyć, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach, symbolem Wielkanocy jest przede wszystkim baranek, który nawiązuje do baranka Paschalnego, czyli Chrystusa Zmartwychwstałego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE