Silny mróz niebezpieczny dla bezdomnych! Apel do mieszkańców Torunia

2021-01-15 22:54 Magdalena Witt-Ratowska
Kontrola miejsc osób bezdomnych
Autor: Straż Miejska w Toruniu

W noclegowni przy ul.Skłodowskiej-Curie w Toruniu uruchomiono już dodatkowe miejsca dla bezdomnych. Minionej doby z doraźnej pomocy skorzystało 70 mężczyzn. Ale nikt nie zostanie bez wsparcia. Straż miejska apeluje do mieszkańców Torunia o zwrócenie uwagi na osoby w trudnej sytuacji.

Na co dzień noclegownia dysponuje 50 łóżkami i 40 dostawkami.

Na pewno nikogo nie zostawimy bez pomocy - podkreśla kierownik Tomasz Jurkiewicz. A ta może się okazać ratującą życie. Przez kilka najbliższych dni i nocy mają być kilkunastostopniowe mrozy. Dlatego przyjmowany będzie każdy, także spoza Torunia czy nawet pod wpływem różnych środków i używek.

Miejsca pobytu bezdomnych przynajmniej dwa razy na dobę kontrolują strażnicy miejscy, pracownicy socjalni, policja. Na szczęście takich osób i miejsc jest w Toruniu coraz mniej, poniżej 30. Lokalizacje są dobrze znane służbom. To opuszczone budynki, pustostany, bunkry, szałasy, prowizoryczne altany. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Podczas kontroli ustalano, czy osoby te nie potrzebują pomocy lekarskiej, jednocześnie informując je, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek, otrzymać odzież lub przenocować.

Niestety, większość z bezdomnych osób, pomimo coraz niższych temperatur i pogarszających się warunków atmosferycznych, odmawia pomocy, unika schronisk i noclegowni, wybierając życie na ulicy.

Z uwagi na zagrożenie dla zdrowia i życia, które mogą spowodować niskie temperatury powietrza, nie tylko dla osób bezdomnych, zwracamy się z apelem do mieszkańców Torunia o zgłaszanie interwencji, dzięki którym uda się uratować życie drugiego człowieka

- informuje Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy toruńskiej Straży Miejskiej.

Jak to zrobić? Wystarczy zadzwonić do dyżurnego na bezpłatny numer alarmowy 986.

Wsparcia w Toruniu udziela także ośrodek dla osób bezdomnych MARKOT przy ul. Dybowskiej 1, ostatnio zajętych było 38 miejsc. Przy ul.Skłodowskiej-Curie, poza noclegownią jest również schronisko dla mężczyzn (tu są stali mieszkańcy, 66 miejsc) oraz Dział Interwencji Kryzysowej, 24 miejsca, ale tylko dla kobiet i dzieci.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Śnieżny i mroźny Toruń w latach 2009-2018