Seriale

Serial "Czterej pancerni i pies" w kujawsko-pomorskim. Tu kręcono niezapomniane sceny!

2023-12-11 10:05

Serial „Czterej pancerni i pies” zna w Polsce chyba każdy. Czołg mknący przez miasta, pola i lasy wraz ze swą dzielna załogą zabawiał dorosłych oraz dzieci przez długie lata. Wychowały się na nim całe pokolenia od PRL do III RP. Mimo różnych historycznych nieścisłości, nadal cieszy się sympatią.

"Czterej pancerni i pies"

W serialu zagrali słynni polscy aktorzy m.in. Janusz Gajos w roli Janka Kosa oraz Franciszek Pieczka jako Gustlik.

Niedawno pożegnaliśmy z ciężkim sercem tego ostatniego, znanego i powszechnie lubianego Franciszka Pieczkę. Dla wielu był wielkim artystą oraz aktorem, który potrafił oczarować widownię w teatrze i publiczność przed telewizorami. Dobrze zbudowany Pieczka o tonalnym głosie był doskonałym kandydatem do roli wspomnianego Gustlika, czyli Gustawa Jelenia. Jako postać fikcyjna miał pochodzić ze Śląska Cieszyńskiego, gdzie przed wojną był kowalem. W „Czterech pancernych” jako członek załogi czołgu był początkowo ładowniczym, a od odc. 16 – działonowym. Taka funkcja wymagała siły oraz wigoru, szczególnie w warunkach bojowych.

Słynny serial w Toruniu i Bydgoszczy

Serial „Czterej pancerni i pies” był kręcony m.in. na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego w Toruniu i Bydgoszczy. Na planie toruńskim nakręcono sceny próby forsowania Wisły w roku 1944 przez most Kierbedzia. W rolę warszawskiego mostu wcielono dzisiejszy most im. Józefa Piłsudskiego. Ujęcia w serialu są kręcone od strony starego miasta. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Toruniu działa Stowarzyszenie Klub Pancernych. Ponadto istnieje osiedle Pancernych w dzielnicy Bielawy-Grębocin, gdzie większość bohaterów serialu ma swoje ulice!

Gustlik i Czereśniak

i

Autor: Mateusz Pielka Bohaterowie serialu "Czterej pancerni i pies" w jednej ze scen nakręconych w Bydgoszczy

Nad Brdą w Bydgoszczy

W Bydgoszczy sceny do serialu kręcono przy śluzie nr 5 na Kanale Bydgoskim oraz na Rybim Rynku. Łącznie filmowcy zrobili aż cztery odcinki z bydgoskimi ujęciami. Bydgoszcz grała w serialu miasto Ritzen, które zostało zalane po odważnej akcji Gustlika, wspomnianego Franciszka Pieczkę (wysadzenie śluzy). W innej scenie przez Młynówkę przepływał młody Czereśniak (Wiesław Gołas). Cała załoga zaś występowała przy scenach kręconych przy ul. Malczewskiego u zbiegu z ul. Grodzką. Wystąpili wtedy: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press oraz Wiesław Gołas.

Kolejne sceny serialu w regionie Kujaw i Pomorza nakręcono w Chełmnie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE