"Serca pełne historii" uczennic VI LO w Toruniu. Pomagają Sybirakom [AUDIO]

2021-04-30 19:00 Magdalena Witt-Ratowska
Dziewczyny z VI LO w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska

Mimo pandemii nie zrezygnowały z pomocy seniorom. Czwórka dziewczyn z II klasy mundurowej VI Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu - Kornelia, Milena, Natalia i Wiktoria wspierają Sybiraczki w codziennych sprawach. W zamian poznają ich historię i opowieści z przeszłości. To nie wszystko. Organizują także zbiórkę, której celem jest ufundowanie tabliczek informacyjnych na nagrobkach Sybiraków.

Nie bez powodu to temat bliski autorkom projektu. VI LO nosi imię Zesłańców Sybiru i szkoła od lat przybliża uczniom historię zesłańców. Dziewczyny odwiedzają panie Barbarę i Weronikę. Seniorki mogą liczyć na pomoc w zakupach, sprzątaniu, załatwianiu drobnych spraw, także w Internecie. A przede wszystkim na spotkanie. Finałem projektu pod nazwą "Serca pełne historii" będzie film. Ale dziewczyny zapewniają, że koniec projektu nie oznacza końca znajomości i odwiedzin u obu pań. Ponadto pomaganie dla nich to norma. Działały na tym polu jeszcze w podstawówkach, a rok temu zorganizowały pomoc dla kolegi poszkodowanego w wypadku. 

Posłuchaj, jak uczennice VI LO pomagają Sybiraczkom:

Trwa także zbiórka w Internecie na tabliczki upamiętniające zmarłych Sybiraków. Nie ma bliskich, którzy by o to zadbali lub nie wszystkim pozwala na to sytuacja majątkowa - mówią organizatorki. Zbiórkę znajdziemy TU. Natomiast projekt uczennic realizowany jest w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii".

VI LO w Toruniu
Autor: M.Witt-Ratowska
Debiut Muzeum Twierdzy Toruń