Schody nad Martówką na wiosnę stracą kolory [ZDJĘCIA]

2021-03-30 23:43

Aranżacja artystyczna schodów Parku Miejskiego w Toruniu straci na kolorach. Do połowy kwietnia stopnie mają być wyczyszczone. Kilka miesięcy temu szary beton studenci UMK przeobrazili w barwną aranżację. Krótko potem wojewódzki konserwator zabytków nakazał przywrócenie pierwotnego wyglądu schodom, bo park jest zabytkiem, a zgody na zmianę nie było.

Malowanie schodów wykonano w ramach artystycznego projektu z dofinansowaniem z Mikrowsparcia od Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Wzięli w nim udział studenci III roku specjalności malarstwo w architekturze z pracowni malarstwa ściennego. Nazwa projektu brzmiała "Aranżacja artystyczna schodów", której dokonano 30 września ubiegłego roku.

Jak czytamy w opisie:

Projekt zakłada wzbogacenie wizualne i estetyczne 67 pionów schodów w Parku Bydgoskim, z wykorzystaniem środków malarskich oraz mozaiki. Abstrakcyjna kompozycja barwna, nawiązuje do pejzażu, tworząc od dołu przestrzeń wypełnioną ciepłymi odcieniami brązu i ugru, od góry chłodnymi walorami błękitu. Dwa półokręgi wytyczone linią mozaiki w harmonijny sposób przenoszą odbiorcę w świat metafizyki i symboliki, próbując mówić o dwoistości natury ludzkiej, o duchowości i racjonalności, zamkniętej w okręgu nieskończoności.

Jednak krótko po realizacji rozpętała się dyskusja, bo projekt uznano za nielegalny, bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wszelkie zmiany w parku muszą być konsultowane i zgłaszane, bo jest to miejsce wpisane do rejestru zabytków (od 1997 roku). Nikt nie chciał źle, ale zabrakło komunikacji.

W każdym razie polecono przywrócenie schodom pierwotnego wyglądu. Miastu udało się w naborze ofert znaleźć firmę, która je wyczyści. Wystarczy je po prostu umyć. Koszt to 1000 złotych. Czas do połowy kwietnia.

Schody już wcześniej zostały dyskretnie ozdobione. Kilka lat temu, w ramach jednego z działań DomuKultury! Bydgoskie Przedmieście, na podstopnicach umieszczono ceramiczne numerki. Brakujące, odpadające lub zabierane "na pamiątkę" były uzupełniane.

Jeże po leczeniu trafiają do parku w Toruniu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE