Stanisław Bareja

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Stanisław Bareja zmarł w 1987 roku

QUIZ

QUIZ. Bareja mistrz komedii - Bawił całą Polskę i wyśmiewał PRL

2024-02-02 9:44

Stanisław Breja (1929-1987) przeszedł do historii polskiej kinematografii, jako król komedii, żartu i szyderstwa. Nikt tak jak on nie potrafił wyśmiać absurdów życia codziennego w PRL. Mimo ostrego jak na owe czasy ujęcia problemów władza dawała mu więcej swobody. Był swego rodzaju "wentylem bezpieczeństwa". Sprawdźcie, ile wiecie o nim i jego filmach!

Stanisław Bareja - król polskiej komedii w PRL

Stanisław Bareja (1929-1987) był polskim reżyserem, scenarzystą i aktorem filmowym. Urodził się 5 grudnia 1929 roku w Warszawie, w Polsce. Bareja jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w polskim kinie, a jego twórczość skupiała się głównie na satyrycznych komediach.

Jednym z najbardziej znanych filmów Barei jest "Miś" z 1981 roku, który jest uważany za jeden z jego największych sukcesów. Film opowiada historię skorumpowanego urzędnika państwowego, który zostaje wysłany na odległą placówkę jako kara. Obraz ten humorystycznie przedstawia absurdy i hipokryzję reżimu komunistycznego w Polsce.

Stanisław Bareja zmarł 14 czerwca 1987 roku w Niemczech, pozostawiając po sobie niezapomniane dzieła, które nadal cieszą się popularnością wśród widzów w Polsce. Jego twórczość jest często uznawana za klasyczne i nieodzowne dla polskiego kina komediowego.

Stanisław Bareja - król polskiej komedii

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Bareja?
Listen on Spreaker.