Puchar Gordona Bennetta w Toruniu! Prestiżowa impreza wraca do Polski po 85 latach [AUDIO]

2021-05-11 21:43 Magdalena Witt-Ratowska
Lot balonem
Autor: Urząd Marszałkowski w Toruniu/materiały prasowe

To właśnie lotnisko Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu będzie miejscem startu mistrzostw świata w długodystansowych lotach balonowych. Wydarzenie zaplanowano na 19-22 sierpnia. W sprawie organizacji i współfinansowania samorząd województwa oraz Aerokluby - Polski i Pomorski podpisali list intencyjny.

Już teraz wiadomo, że na zawodach pojawi się przynajmniej 11 ekip z kilku krajów, między innymi Australii i USA. Będzie co najmniej 20 balonów, ale zgłoszenia do zawodów przyjmowane są jeszcze do 15 maja - zaznacza Arkadiusz Iwański, dyrektor organizacyjny. Bardzo prawdopodobne, że start nastąpi nocą, przy dźwiękach hymnów poszczególnych załóg. Być może z pozostającą w klimacie retro otoczką, co zapowiada Jerzy Makula, prezes Aeroklubu Polskiego.

Posłuchaj, jak będzie wyglądał start balonów w Toruniu:

Toruński aeroklub od wielu lat jest organizatorem i miejscem dla znaczących imprez i zawodów lotniczych, wspieranych często przez samorząd województwa. Tym razem zagości tu wydarzenie, które w swojej przeszłości ma silne powiązania z Toruniem. W latach międzywojennych wielokrotnie Puchar Gordona Bennetta wygrywali Polacy, którzy właśnie w Toruniu stacjonowali w oddziale Wojsk Balonowych II RP.

Marszałek województwa i prezes toruńskiego aeroklubu podkreślają wagę zawodów:

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych polegają na przebyciu jak najdłuższego dystansu. Może to być kilkaset i więcej kilometrów. Puchar Gordona Bennetta odbywa się od 1906 roku (jednak z wieloletnimi przerwami). Polska była organizatorem trzykrotnie przed wojną, w latach 30.

Podpisanie listu intencyjnego
Autor: Szymon Zdziebło dla UMWKP Podpisanie listu intencyjnego
Zobacz Szczecin z balonowego kosza