Psychologowie w szkołach potrzebni od zaraz. Trwa zbiórka podpisów

2021-11-18 23:04
Psychologowie w szkołach potrzebni od zaraz. Trwa zbiórka podpisów
Autor: Michał Kaproń

Kondycja psychiczna młodzieży pogarsza się, tymczasem psychologów szkolnych jest jak na lekarstwo. Powstał obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Trwa zbieranie podpisów poparcia.

Inicjatywa Toruńskie Szkoły z Psychologiem - Młodzi przygotowała obywatelski projekt uchwały, który wzywa prezydenta Torunia do zatrudnienia psychologów w publicznych placówkach oświaty. Wcześniej z podobnym projektem wystąpił klub radnych Koalicji Obywatelskiej, jednak został odrzucony z powodu braku środków. Obecnie uczniowie są często kierowani do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu.

Gdy prowadziliśmy różne otwarte spotkania najczęściej uczniowie mówili że mają jakiś problem, ale nie wiedzą czy jest poważny, nie wiedzą czy coś im grozi, nie wiedzą z kim mają to skonsultować: czy z rodzicem, który często nie wie co im powiedzieć, czy z pedagogiem, który nie ma przecież takich kompetencji. Tak naprawdę są zostawieni sami sobie, bo internet daje bardzo różne odpowiedzi, jak wiemy – mówiła nam Zofia Matylda Czerwińska z inicjatywy Toruńskie Szkoły z Psychologiem - Młodzi.

Obecnie na 56 publicznych placówek oświatowych miasto utrzymuje niecałe jedenaście etatów psychologów. Przygotowane zostały dwa warianty działań: pierwszy, budżetowy, zakłada zatrudnienie psychologów na pół etatu. W zależności od doświadczenia zatrudnianych specjalistów, kosztowałoby to od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy złotych rocznie. Koszt zatrudnienia psychologów na pełen etat we wszystkich placówkach jest wielokrotnie wyższy i szacuje się go na od 1,5 do 2,1 miliona złotych.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, by obywatelski projekt uchwały trafił na biurka radnych, potrzebnych jest przynajmniej 300 podpisów poparcia

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE