Psychologowie w szkołach potrzebni od zaraz. Trwa zbiórka podpisów

i

Autor: Michał Kaproń

Psychologowie w szkołach potrzebni od zaraz. Trwa zbiórka podpisów

2021-11-18 23:04

Kondycja psychiczna młodzieży pogarsza się, tymczasem psychologów szkolnych jest jak na lekarstwo. Powstał obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Trwa zbieranie podpisów poparcia.

Inicjatywa Toruńskie Szkoły z Psychologiem - Młodzi przygotowała obywatelski projekt uchwały, który wzywa prezydenta Torunia do zatrudnienia psychologów w publicznych placówkach oświaty. Wcześniej z podobnym projektem wystąpił klub radnych Koalicji Obywatelskiej, jednak został odrzucony z powodu braku środków. Obecnie uczniowie są często kierowani do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu.

Gdy prowadziliśmy różne otwarte spotkania najczęściej uczniowie mówili że mają jakiś problem, ale nie wiedzą czy jest poważny, nie wiedzą czy coś im grozi, nie wiedzą z kim mają to skonsultować: czy z rodzicem, który często nie wie co im powiedzieć, czy z pedagogiem, który nie ma przecież takich kompetencji. Tak naprawdę są zostawieni sami sobie, bo internet daje bardzo różne odpowiedzi, jak wiemy – mówiła nam Zofia Matylda Czerwińska z inicjatywy Toruńskie Szkoły z Psychologiem - Młodzi.

Obecnie na 56 publicznych placówek oświatowych miasto utrzymuje niecałe jedenaście etatów psychologów. Przygotowane zostały dwa warianty działań: pierwszy, budżetowy, zakłada zatrudnienie psychologów na pół etatu. W zależności od doświadczenia zatrudnianych specjalistów, kosztowałoby to od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy złotych rocznie. Koszt zatrudnienia psychologów na pełen etat we wszystkich placówkach jest wielokrotnie wyższy i szacuje się go na od 1,5 do 2,1 miliona złotych.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, by obywatelski projekt uchwały trafił na biurka radnych, potrzebnych jest przynajmniej 300 podpisów poparcia