Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, obejrzyjcie sobie ptaki – Ptasia Wioska zaprasza

2020-08-09 11:01 Paweł Jankowski

Ograniczenia narzucone przez epidemię koronawirusa powodują, że w większym stopniu poszukujemy miejsc do wypoczynku w naszym najbliższym otoczeniu i regionie. Postanowiliśmy przybliżyć ofertę wiosek tematycznych z Kujawsko-Pomorskiego. Dzisiaj proponujemy wyprawę do Adamkowa w pow. tucholskim. Tam Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa prowadzi Ptasią Wioskę.

Jest to najmniejsza wioska tematyczna w Polsce i jedyna na Pojezierzu Krajeńskim. Ptasia Wioska jest oczywiście atrakcją dla miłośników przyrody, ale i znawcy sztuki znajdą tu coś dla siebie. Jak to możliwe? Ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Urok tego miejsca docenił przed laty wybitny artysta młodopolski Leon Wyczółkowski, który właśnie w te okolice przyjeżdżał malować. Twórcy Ptasiej Wioski spletli te dwa tematy i organizują wyprawy szlakiem ptaków i Leona Wyczółkowskiego. Ale to nie koniec spotkań ze sztuką. W Adamkowie znajduje się plenerowe Muzeum Ptaka, które składa się ze stojących przy gminnej drodze rzeźb. Są to prace ludowe, jak i nowoczesne abstrakcyjne. Wspólnym tematem jest jednak „ptak”. Organizowane są sobotnie poranne i wieczorne spacery z ornitologiem. „Na trawie przy kawie o modzie” to z kolei porady projektantki mody i stylistki oraz modowe warsztaty. Można wziąć udział zajęciach rękodzielniczych "Malowany ptak" albo warsztatach malarskich. Miłośnicy wiejskich klimatów znajdą tu warzywa prosto z grządki, owoce prosto z drzewa i jaja wiejskie od kury grzebiącej.

Adamkowo leży 100 km od Torunia. Położone jest na malowniczym wzgórzu na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, na skraju Krajny i Borów Tucholskich. W pobliżu przepływa rzeka Kamionka, prawy dopływ Brdy. Informacje dotyczące atrakcji Ptasiej Wioski znajdziecie na www.adamkowo.tuchola.pl

Najbardziej znaną atrakcją Torunia jest Krzywa Wieża - przekonuje przewodnik Wojciech Olszewski

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.