Przyjaźń nie tylko na papierze. Szkoci z Fife pomagają Ukraińcom w kujawsko-pomorskim [GALERIA]

2022-04-07 14:58

To przyjaźń nie tylko na papierze i w górnolotnych deklaracjach. Mieszkańcy regionu Fife w Szkocji postanowili pomóc Ukrainie. Do Torunia trafiły 4 vany, które rozdystrybuowane zostaną wśród uchodźców znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskim, ale i w obwodzie chmielnickim czy żytomierskim.

Przyjechali osobiście z Wielkiej Brytanii, by móc włączyć się w pomoc Ukrainie. Mowa o mieszkańcach obwodu Fife, który jest partnerem województwa kujawsko-pomorskiego. Do Torunia przyjechały 4 vany, które wypakowano niezbędnymi środkami dla osób, które wyjechały z Ukrainy i zatrzymały się w naszym regionie. Część z tych rzeczy trafi także zza naszą wschodnią granicę.

- Zdałam sobie sprawę z tego, że ludziom, którzy biorą udział w zbiórce chodzi o coś więcej niż tylko przesłanie pieluch, produktów higieny osobistej czy pościeli dla potrzebujących uchodźców. Chodzi też o przesłanie swego rodzaju wiadomości od wszystkich ludzi na terenie Fife. Chcieliśmy, żeby osoby w Ukrainie wiedziały, że wszystkim mieszkańcom naszego regionu bardzo leży na sercu to, co dzieje się w ich kraju - powiedziała nam Mary Lockhart, lokalna radna i inicjatorka akcji.

Wśród przekazanych darów znalazły się m.in. buty dla dzieci, kobiet i osób starszych, wózki dziecięce i inwalidzkie, środki higieniczne, żywność oraz zabawki. Mieszkańcy pomagali jak tylko mogli - pożyczano vany lokalnych firm do transportu rzeczy, podnajmowano magazyny, każdy chciał włożyć swoją cegiełkę do wsparcia Ukrainy. Wolontariusze wzięli wolne dni w pracy, by móc dowieźć transport osobiście do Torunia.

- Lochgelly, Kirkcaldy czy Benarty to miejscowości, które kiedyś słynęły z górnictwa. Po zamknięciu kopalni jest tam wysoki poziom bezrobocia i są to raczej biedne miejscowości na terenie Szkocji. Mimo tego, wszyscy mieszkańcy starali się pomóc w zbiórce na rzecz Ukrainy. Niektóre osoby nie doładowywały liczniku prądu przez kilka tygodni, żeby te pieniądze przekazać Mary na zakup środków, które zostały przywiezione do Polski - powiedział nam Maciej Dokurno, torunianin, który od wielu lat mieszka w regionie Fife.

W konwojach humanitarnych województwo wysłało 22 busy i vany, pomoc trafia do zaprzyjaźnionych regionów - do obwodu chmielnickiego i żytomierskiego oraz do Winnicy, Lwowa, Łucka czy Kijowa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE