Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu

i

Autor: M.Witt-Ratowska Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu

Przychodnia Miejska będzie szczepić toruńskich seniorów. Tylko na razie nie ma czym [AUDIO]

2020-09-11 22:40

Miasto funduje szczepienia przeciwko grypie dla 5 tysięcy mieszkańców Torunia w wieku 65-75 lat. Problem jednak w tym, że tych szczepionek na razie nie ma. Podobnie jest w całym kraju. Do aptek przychodzi... po kilka sztuk. Za to lekarze rodzinni wypisują tygodniowo nawet po kilkadziesiąt e-recept na szczepionkę.

W tym roku z oczywistych względów chce się zaszczepić dużo więcej osób niż w poprzednich latach. Zazwyczaj tzw. wyszczepialność w Polsce jest na poziomie 4 procent. Teraz szacuje się kilkukrotnie większe zainteresowanie. Jednak wszystko wskazuje na to, że szczepionek na grypę nie będzie w wystarczającej ilości. Do tej pory było to około półtora miliona. Teraz może o 300-400 tysięcy więcej. Ale i to nie jest pewne.

W Toruniu od wielu lat przed tzw. sezonem grypowym miasto proponuje seniorom bezpłatne szczepienia. Z „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia na lata 2015-2020" skorzysta w 2020 roku 5 tysięcy osób. W budżecie miasta na ten cel przeznaczono 300 tysięcy złotych. Mają być też dla podopiecznych domów pomocy społecznej i opieki długoterminowej oraz pracowników tych placówek. Szczepionki dla osób powyżej 75 lat ma zapewnić państwo. Wykonawcą jest Miejska Przychodnia Specjalistyczna przy ulicy Uniwersyteckiej.

Jednak szczepionka wciąż nie jest jeszcze dostępna tak w Toruniu, jak i na terenie całej Polski, dlatego o rozpoczęciu zapisów na szczepienie, będziemy informować na bieżąco - informuje prezydent Michał Zaleski.

Toruńscy seniorzy chętnie by się zaszczepili, niektórzy robią to co roku i korzystają z miejskiego programu.

Seniorzy liczą na szczepionki, miasto zamówiło dla nich 5 tysięcy sztuk:

W jednej z aptek "sieciowych" na Rubinkowie II usłyszeliśmy, że z zamówionych 300 sztuk szczepionek na grypę przyszło... pięć. Dostawa była pod koniec sierpnia, kolejna ma być na dniach, ale nikt nie wie, w jakiej ilości.

Toruńska Neuca, zajmująca się dystrybucją wyrobów farmaceutycznych wydała w tym tygodniu komunikat w sprawie dostępności szczepionek przeciwko grypie. Firma dostarcza dwa rodzaje szczepionek (oprócz donosowej dla dzieci).

Pierwsza transza szczepionek trafiła do NEUCA 31 sierpnia i natychmiast została skierowana do 8 tysięcy aptek. Kolejnej spodziewamy się 9 września, a następne dostawy są planowane na październik i listopad - informuje Paweł Bernat, dyrektor departamentu komunikacji NEUCA S.A.

Pomimo starań, wielkość dostaw wszystkich szczepionek przeciw grypie do Polski będzie zbliżona do ubiegłorocznego poziomu. Zgodnie z deklaracjami producentów łącznie w obu kanałach sprzedaży – szpitalnym i aptecznym na rynek polski trafi 1,8 mln sztuk szczepionek. Z czego do aptek trafi ich około 890 tysięcy sztuk. Brak większych niż ubiegłoroczne dostaw wynika ze znacznego wzrostu zainteresowania szczepionkami na świecie i oferowaniu za nie w wielu krajach wyższej niż w Polsce ceny. Rządy wielu krajów dokonują także interwencyjnych zakupów na potrzeby wybranych grup zawodowych. W celu zapewnienia dostępu do szczepionek na terenie całego kraju, sprzedaż szczepionek na aptekę jest limitowana.

Warto dodać, że produkcja szczepionek rozpoczyna się w marcu, po rekomendacji WHO odnośnie składu na dany sezon i trwa pół roku. Pierwsze szczepionki są dostępne więc na przełomie lata i jesieni. Potem dostarczane w kilku transzach do poszczególnych krajów. Wiadomo, że Polska nie jest "partnerem kontraktowym" dla producentów szczepionek i nie ma co liczyć na mocno zwiększone dostawy.

Ale trzeba też pamiętać, że to dopiero początek szczepień przeciwko grypie i można to zrobić także później, nawet w grudniu. Szczyt sezonu grypowego przypada w Polsce od stycznia do marca.

Pierwsza w Polsce operacja jednorazowym endoskopem
Sonda
Jaką przyszłość emerytów w Polsce wolisz: