Przez Port Drzewny, Stary Toruń, Górsk, Rozgarty do Przysieka. Już w sobotę z PTTK

2022-07-27 7:44
Przez Port Drzewny, Stary Toruń, Górsk, Rozgarty do Przysieka
Autor: www.torun.pl Czyli..."Wędrówki rodzinne z PTTK"

W najbliższą sobotę 30 lipca Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Tym razem uczestnicy wybiorą się na wyprawę wzdłuż Wisły.

Turyści wystartują o godz. 8.30 z przystanku MZK przy Szosie Bydgoskiej (vis-a-vis dawnego Merinotexu). Trasa wyprawy będzie wiodła wzdłuż Wisły (szlakiem pieszym w kolorze czerwonym), przez Port Drzewny, Stary Toruń, Górsk, Rozgarty, Stawy Przysieckie, z zakończeniem w Przysieku. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech, a jej długość wyniesie około 15 km.

Port Drzewny

Pomysł budowy portu w Toruniu narodził się na początku lat 80. XIX wieku, kiedy Wisłą spływały wiele tratw z drewnem. Liczba spławianych pni wodą w trakcie jednego sezonu liczona była w milionach. O jego szybką budowę intensywnie zabiegała toruńska Izba Handlowa, powstała z inicjatywy burmistrza Theodora Koernera. Plany budowy portu drzewnego istniały już w 1889 roku, pozostała tylko kwestia jego usytuowania: w Toruniu, Grudziądzu czy Solcu Kujawskim. W 1896 roku powstały kolejne plany budowy portu dla drewna, które zostały zaakceptowane przez prezydenta regencji w Kwidzynie. Projekt budowy Portu Drzewnego wyłożono do wglądu w dniach 9-22 stycznia 1897 roku w budynku landratury toruńskiej. Poinformowano również, że kosztorys projektowanego Portu Drzewnego wyniósł 3.000.000 marek, czyli niemal 10 razy więcej niż ówcześnie budowany główna siedziba urzędu miasta. Jego projekt oprotestowali mieszkańcy Kępy Korzenieckiej. Właściciele Korzeńca, którzy złożyli protest przeciw projektowi, otrzymali propozycje ugodowe. Pozwolenie na budowę Portu Drzewnego pruskie władze ostatecznie wydały w 1897 roku, lecz prace nad jego budową rozpoczęły się dopiero w 1904 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE