Potrącenie rowerzysty na Szosie Lubickiej. Kto zawinił?

2021-05-08 17:38 Magdalena Witt-Ratowska

Na skrzyżowaniu Szosy Lubickiej z ulicą Dziewulskiego doszło dziś (8 maja) po południu do kolizji samochodu i roweru. Jednak w tym przypadku, choć rowerzysta został poszkodowany, to właśnie on jest winny całego zdarzenia.

Jak poinformował nas asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Toruniu, mężczyzna wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle i został potrącony przez osobówkę. Na miejscu była policja i pogotowie, które udzieliło pomocy rowerzyście. Jako sprawca został ukarany mandatem.

Tymczasem policja prowadzi cykliczne akcje pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Działania obejmują pieszych, ale i rowerzystów, którzy również zaliczani są do "niechronionych". Zderzenie samochodu z pieszym czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

Ostatnia taka akcja została przeprowadzona przez toruńską drogówkę kilka dni temu, 4 maja. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi i rowerzyści nie łamią przepisów ruchu drogowego. 

Policjanci podczas trwania akcji ujawnili ponad 40 wykroczeń zagrażających niechronionym uczestnikom ruchu, popełnionych przez kierowców pojazdów. Przewinienia polegały głównie na nieustąpieniu pierwszeństwa na oznakowanych przejściach.

Jednak, niestety, w tym dzisiejszym przypadku było akurat odwrotnie.

W Toruniu trwa policyjna akcja "Bezpieczna zebra"