"Poszerzanie Strefy Płatnego Parkowania w Toruniu jest nieuchronne". Na razie będzie drożej [AUDIO]

2021-02-19 19:21 Magdalena Witt-Ratowska
Parking przy ul. Gregorkiewicza w Toruniu
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Parking przy ul. Gregorkiewicza w Toruniu

Zamiast dotychczasowych dwóch - będą trzy Strefy Płatnego Parkowania w Toruniu, do tego wyższe opłaty. Zmiany od pierwszego kwietnia. Cel - zwiększenie rotacji samochodów w ścisłym centrum i zachęcanie do parkowania dalej niż na samej starówce.

W SPP pojawi się nowa strefa Śródmiejska. To obszar starówki w ramach obecnej strefy A. Tu będzie najwięcej zmian, zwłaszcza w opłatach, w dodatku zmniejszy się liczba miejsc parkingowych.

Reszta strefy A (poza starówką) jak teraz, ale zostanie poszerzona o fragment ulicy Popiełuszki. Jak pokazuje praktyka, to tu kierowcy chętnie szukają wolnych miejsc podczas większych wydarzeń w mieście, zastawiając nawet ogrodzenie wzdłuż Portu Zimowego czy nawet dalszych działek, niemal do parku.

Zainteresowaniem cieszą się też inne ulice Bydgoskiego Przedmieścia. Im bliżej starówki, tym lepiej. I za darmo. Za to często parkingi płatne wokół starówki, na przykład przy ulicy Gregorkiewicza, nie są zapełnione. Być może tu akurat sytuacja zmieni się także po tym, kiedy Sąd Rejonowy przeniesie się do nowej siedziby przy placu Zwycięstwa.

W przyszłości koniecznością może się okazać poszerzanie Strefy Płatnego Parkowania. Co zresztą na sesji Rady Miasta Torunia zapowiedział prezydent Michał Zaleski.

Zmiany opłat i poszerzanie SPP w Toruniu to konieczność:

Nowe strefy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. O ile w A i B ceny się nie zmienią, to w nowej Śródmiejskiej stawki wzrosną. 5 złotych za pierwszą godzinę parkowania, 6 złotych za drugą, 7 złotych 20 groszy za trzecią i za czwartą oraz każdą następną znowu 5 złotych. Zmiany dotyczą też abonamentów - podkreśla Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Posłuchaj, jak od 1 kwietnia zmienią się stawki za parkowanie:

Opłaty za postój obowiązują w Toruniu w SPP od poniedziałku do piątku między godziną 8.00 a 18.00. Natomiast w Śródmiejskiej od 1 czerwca kierowcy będą płacić za parkowanie także w soboty.

Szacuje się, że wpływy do budżetu w tym roku z opłat w strefach wyniosą 5,1 miliona złotych. W ubiegłym, z racji pandemii i ograniczeń było to 3,7 miliona złotych. Dla porównania - w 2019 roku 4,6 miliona.

Tak się robi biznes w Toruniu - edycja lewobrzeże 2021

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl