Ćwiczenia policji

Policja musi być zawsze gotowa. Mundurowi ćwiczyli poszukiwania zaginionych

2023-06-06 13:25

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Toruniu zorganizowali w gminie Obrowo ćwiczenia, podczas których upozorowali leśne zaginięcie sześciu osób. W akcji wzięło udział ok. 100 osób. Służby, które na co dzień biorą udział w poszukiwaniach zaginionych, miały okazję przećwiczyć nową technikę poszukiwań – „szybką trójkę” i „szybką piątkę”.

Ćwiczenia policji-poszukiwania zaginionych

W miniony piątek (02 czerwca 2023 r.) na tarasie widokowym Wisły im. Michała Kokota w Osieku-Łęg (gmina Obrowo) odbyły się ćwiczenia zainicjowane i zorganizowane przez Zespół Poszukiwania i Identyfikacji Osób, działający przy Wydziale Kryminalnym Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Celem tego spotkania było usprawnienie współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych, kiedy funkcjonariusze oraz przedstawiciele instytucji muszą skutecznie współdziałać podczas poszukiwań osób zaginionych. Uczestnicy poznali alternatywną dla tyraliery metodę przeszukania terenów leśnych.

Na miejscu było wielu specjalistów

W ćwiczeniach w terenie wzięli udział przedstawiciele Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu i jednostek podległych, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Wojsk Obrony Terytorialnej (VIII Kujawsko-Pomorska Brygada Oddział terenowy w Bydgoszczy), Lasów Państwowych, Ratownictwa Medycznego PCK w Bydgoszczy (wraz z przedstawicielami Ratownictwa Medycznego Collegium Medicum UMK), OSP KSRG Kawęczyn, OSP KSRG Dobrzejewice, OSP KSRG Osiek nad Wisłą, OSP KSRG Szembekowo, OSP Zawały, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Grota, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Gościeradz, OSP KSRG Gościeradz.

Działanie służb obserwował Pan Tomasz Grędzicki – Szef Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego. Całość była nadzorowana przez Pierwszego Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu nadkomisarza Roberta Murawskiego. Łącznie swoje umiejętności doskonaliło około 100 osób.

Nowa technika dziań poszukiwawczych

Przedstawiciele służb podzielili się na 3-osobowe zespoły, by działać zgodnie z techniką „szybkiej trójki”. Celowo „mieszano” funkcjonariuszy różnych formacji. Każda z "trójek" podchodziła kolejno do specjalistycznego wozu Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, który pełnił funkcję dowódczą i koordynacyjną podczas działań. W każdym zespole jedna z osób była nawigatorem, skanowała kod QR, dzięki któremu pobierała aplikację SIRON na swój telefon komórkowy. Dodatkowo otrzymywała informacje o sposobie łączności z dowodzącym akcją. Dzięki aplikacji „trójka” miała widoczną mapę wyznaczonego terenu do sprawdzenia, wraz ze swoją bieżącą lokalizacją. SIRON w sposób łatwy i przejrzysty wskazała poszukiwaczom, gdzie mają się udać.

W akcji wykorzystano sprzęty dostępne w formacjach takie jak dron czy kłady. Na miejscu pojawiły się także wyszkolone psy do odnajdywania żywych osób.

Poniżej film z ćwiczeń