UMK

i

Autor: Marta Łazarska Rektorat UMK w Toruniu

Połączenie szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy. Rektor UMK zmienił zdanie!

2023-01-31 9:55

Od dłuższego czasu w Toruniu i Bydgoszczy mówiło się o połączeniu szpitali uniwersyteckich, związanych z UMK. Początkowo pojawiło się wiele głosów krytycznych wobec takiego pomysłu. Później sprawa przycichła, trwały zapewne jakieś rozmowy i negocjacje. Finalnie i nagle pojawił się komunikat, że rektor UMK zawiesił projekt połączenia szpitali.

Od jakiegoś czasu było wiadome, że trwają rozmowy w sprawie połączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, które należą do UMK. Strona toruńska optowała za projektem scalenia oby placówek. Wydawało się, że tak kwestia zostanie stosunkowo szybko i gładko załatwiona. Dodatkowo pozytywną opinię w tej sprawie wydała Rada Collegium Medicum UMK. Działania te miały wpłynąć finalnie na polepszenie sytuacji finansowej szpitala akademickiego. Rektor UMK 30 stycznia 2023 roku ogłosił nagłą zmianę w tym wątku.

Pozytywna opinia Rady Collegium Medicum UMK o projekcie formalnoprawnego połączenia Szpitali Uniwersyteckich i utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum w Bydgoszczy utwierdziła mnie w przekonaniu, że działania podjęte w celu poprawy sytuacji (w tym w szczególności sytuacji finansowej) uniwersyteckiej bazy klinicznej w Bydgoszczy były słuszne. Biorąc jednak pod uwagę deklaracje dyrekcji i kadry obu placówek dotyczące zintensyfikowania działań skierowanych na poprawę ich sytuacji, jak również realność tych planów, zdecydowałem o zawieszeniu projektu połączenia Szpitali Uniwersyteckich-poinformował Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Sokala.

Decyzja o połączeniu placówek klinicznych została zawieszona. To nie oznacza jednoznacznego porzucenia pomysłu. Najprawdopodobniej plan został odłożony "na potem". Czy władze UMK czekają na lepsze czasy pod względem finansowym? Nie wiemy. To na pewnie nie następi z dnia na dzień ani tygodnia na tydzień. Będziemy monitorować ten temat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE