Maski przeciwpyłowe zatrzymane przez KAS

i

Autor: zdjęcia Krajowej Administracji Skarbowej Maski przeciwpyłowe zatrzymane przez KAS

Podrabiane maseczki? Kujawsko-pomorska KAS zatrzymała podejrzany towar

2020-03-12 8:59

Transport prawie 5,5 tysiąca masek przeciwpyłowych zatrzymali funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Towar pochodził z Ukrainy i Chin, nie miał wymaganego oznakowania CE. Gdyby maski trafiły do obrotu, mogłyby się okazać niebezpieczne dla użytkownika, na przykład poprzez źle filtrowane powietrze.

Zastrzeżenia mundurowych potwierdził Okręgowy Inspektor Pracy w Bydgoszczy:

Z wydanych przez niego opinii wynika, że zatrzymane maski (pochodzenia chińskiego i ukraińskiego) nie posiadały deklaracji zgodności UE oraz pełnych instrukcji i informacji od producentów, które umożliwiałyby użytkownikom ich prawidłowe zastosowanie. Na większości towarów brakowało również nazwy i adresu producenta.
Dopuszczenie do obrotu zatrzymanych masek przeciwpyłowych w ocenie inspektora PIP, wiązałoby się z zagrożeniem dostarczenia użytkownikowi powietrza nienadającego się do oddychania w sytuacji, gdy znajduje się on w zanieczyszczonej atmosferze.


Import masek zgłosił w Oddziale Celnym w Toruniu mieszkaniec Krotoszyna. Jeżeli nie potwierdzi wszystkich wymogów bezpieczeństwa, będzie musiał wywieźć towar poza granice Unii Europejskiej.

Zanieczyszczone powietrze oraz rozprzestrzenianie się choroby wywołanej koronawirusem sprawiły, że na rynku wzrósł popyt m.in. na maski ochronne i inne środki ochrony indywidualnej.
Jak informuje KAS, teraz szczególnie zwraca się uwagę na to, by tego typu towary wątpliwej jakości nie trafiały do Polski w niekontrolowany sposób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE