Po wioślarce, czas na żeglarkę. Jolanta Ogar-Hill tak, jak Katarzyna Zillmann cieszy się z olimpijskiego srebra!

2021-08-04 16:02

Zawodniczka UKŻ Wiking Toruń Jolanta Ogar-Hill wraz Agnieszką Skrzypulec zostały wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarstwie w klasie 470. Srebrny medal wywalczyły w godzinach porannych w środę, 4 sierpnia. To siódmy medal zdobyty przez reprezentację Polski podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill zdobyły srebrny medal w żeglarskiej klasie 470. Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

Bieg medalowy rządzi się swoimi prawami. Było bardzo trudno, dziewczyny nie najlepiej wystartowały, ale jednak systematycznie odrabiały stratę i bardzo mądrze żeglowały. Spisały się znakomicie, jestem z tego wyścigu bardzo zadowolony. Nie do końca wierzyłem, że uda im się przeskoczyć francuską załogę, ale dziewczyny dały radę – tak na gorąco komentuje finałowy wyścig żeglarski trener UKŻ Wiking Toruń Tadeusz Walter.

AQUA Toruń otwarte!

Wierzyłem w medal, chociaż po ostatnim dniu trochę powątpiewałem, czy wytrzymają psychicznie, czy nerwy nie wezmą górę nad ich pływaniem. Ale okazało się, że opanowały stres i popłynęły jak prawdziwe mistrzynie. Wykonały zadanie w 100 procentach – mówi z dumą Tadeusz Walter.

Jolanta Ogar-Hill jest zawodniczką UKŻ Wiking Toruń. W 2008 roku została załogantką Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin). Razem wywalczyły awans na igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 r., gdzie zajęły 12. miejsce. Po tych igrzyskach Jolanta Ogar-Hill przyjęła propozycję z Austrii i przez cztery lata występowała w parze Larą Vadlau, z którą zdobyła m.in. mistrzostwo Europy i mistrzostwo świata w 2014 r. oraz kwalifikację do kolejnych IO. Otrzymała także austriackie obywatelstwo, ale po czterech latach wróciła do reprezentowania Polski. Od 2016 roku ponownie występuje z Agnieszką Skrzypulec, z którą zdobyła kilka tytułów mistrzyń Polski. Srebro w Tokio to ukoronowanie ich wspólnych startów.

Łzy wzruszenia cisną się do oczu. To Historyczny moment dla polskiego żeglarstwa! Polskie żeglarki były bardzo dobrze przygotowane do Igrzysk. Marzyły o medalu i najwyższym stopniu podium, wiedziały po co tam jadą – dodaje w rozmowie z Radiem Eska/SuperNova, Tadeusz Walter. Rozmowa z prezesem toruńskiego UKŻ Wiking już jutro na naszym portalu!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!