Platon rozdaje tablety do nauki online toruńskim uczniom. Zbiórka wciąż trwa [AUDIO]

2020-04-20 19:37
Akcja Tablet dla ucznia
Autor: M.Witt-Ratowska Akcja "Tablet dla ucznia"

"E-lekcje trwają, ale nie każde dziecko może z nich korzystać. Pomóżmy dzieciakom, które nie mają dostępu do komputera!" - w taki sposób ruszyła zbiórka na sprzęt do zdalnej nauki dla toruńskich uczniów. Prowadzi ją Fundacja Platon im.Kuby Rumińskiego. Pierwsze tablety trafiły już do kilku szkół.

Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach raczej niemożliwy jest brak dostępu do komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Do tego Internet. Jednak koronawirusowa rzeczywistość szybko to zweryfikowała. Nie każdy uczeń może skorzystać ze zdalnego nauczania, kiedy zwyczajnie nie ma na czym.

W całej Polsce od kilku tygodni trwają różne akcje, które pomagają takim dzieciom i młodzieży. W Toruniu jedną z nich prowadzi Fundacja Platon.

O takim problemie poinformowali nas nasi przyjaciele, znajomi, wolontariusze - przyznaje Joanna Gus - Jako Fundacja możemy organizować zbiórkę, od razu przystąpiliśmy do działania i do tej pory udało się zakupić już 20 tabletów. Przekazaliśmy je do trzech szkół podstawowych w Toruniu - nr 1, 6 i 17. To dyrekcja i nauczyciele decydują, które dzieci potrzebują takiego sprzętu do nauki.

Zbiórka trwa nadal. Dodajmy, że z Fundacją Platon związana jest m.in. słynna grupa Instytut B61 czy niegdyś wieloletni program stypendialny "Pasjopolis" dla bardzo zdolnych, niekoniecznie szóstkowych uczniów.

O akcji "Tablet dla ucznia" mówi Joanna Gus z Fundacji Platon:

Dystrybucję laptopów do toruńskich szkół prowadzi również Urząd Miasta. Na zakupy przeznaczono 100 tysięcy złotych.
Uczniowie otrzymają 50 laptopów. - 34 pozyskane w ramach programu Polska Cyfrowa i 16 zakupionych przez miasto. Z programu uzyskano 17 modemów internetu bezprzewodowego. Sprzęt trafi do uczniów z rodzin wielodzietnych, niezamożnych, czy z domów dziecka. 

Gmina stara się o kolejne pieniądze na zakup komputerów - chodzi o 40 tysięcy euro. Wniosek o wsparcie złożono do Inicjatywy Środkowo-Europejskiej.

Koronawirus instrukcja postępowania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE