Czterodniowy dzień pracy

i

Autor: Pixabay Czy w Polsce będziemy pracowali cztery dni w tygodniu?

Rynek pracy

Pierwsze miasto wprowadza 4-dniowy tydzień pracy! Pensje zostają te same

2023-12-08 10:30

W Polsce pracujemy od wielu lat pięć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie. Od dawna jednak w Europie trwają dyskusje na ten temat. Teraz tydzień pracy skrócą w niemieckim mieście. W kraju projekt ustawy pojawił się w 2022 roku. W ogólnym skrócie zakładał wprowadzenie czterech dni pracy i podtrzymanie tego samego wynagrodzenia jak przy pięciu dniach.

Krótszy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy to marzenie wielu Polaków. Liczne badania socjologiczne wskazują, iż mieszkańcy naszego kraju narzekają na przemęczenie wywoływane pracą i popierają skrócony tydzień zobowiązań zawodowych. W 2022 roku w Sejmie pojawił się projekt ustawy, którego autorzy zaproponowali cztery dni pracujące i trzy dni weekendu. Nowy wolny dzień miałby wypadać w piątek. Dzięki temu Polacy zaczynaliby wolne już w czwartkowe popołudnie ew. wieczór.

Ustawa daje masę plusów, przede wszystkim szansę na odpoczynek, więcej czasu dla rodziny i bliskich oraz możliwość załatwienia własnych spraw. Ponadto pomoże to uchronić się przed wypaleniem zawodowym, które dokucza wielu ludziom. Warto też zwrócić uwagę, że czterodniowy tydzień pracy wpłynie na zwiększenie wydajności pracowników. Polska w tej materii nie jest jednak pionierem. Decyzje w tym kontekście podjęto już w innym miejscu.

Kto ma już czterodniowy tydzień pracy?

Tydzień pracy skrócili już Austriacy, Belgowie, Duńczycy i Szwajcarzy. Teraz do tej grupy dołączają Niemcy. Pionierem w tej materii u naszego zachodniego sąsiada będzie miasto Wedel w powiecie Pinneberg (Szlezwik-Holsztyn). Miasto to chce skrócić czas pracy swoich zatrudnionych do czterech dni w tygodniu. Godziny pracy nie zostaną zmniejszone, a wypłaty pozostaną niezmienione. Nowy model tygodnia pracy ma zostać uruchomiony w czerwcu 2023 roku.

Najkrótsze tygodnie pracy

Wielu Polaków pewnie chciałoby pracować w tygodniu tyle ile mieszkańcy poniższych państw. Warto zauważyć, iż jest to przywilej krajów rozwiniętych o silnych i stabilnych gospodarkach.

  • Austria – 36 godz.,
  • Belgia – 4 dni (4 × 10 godz.),
  • Dania – 33 godz.,
  • Islandia – 4 dni,
  • Japonia – 4 dni,
  • Holandia – 29 godz.,
  • Norwegia – 34 godz.,
  • Szwajcaria – 35 godz.,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie – 4,5 dni.
Leszek Balcerowicz: 4-dniowy tydzień pracy to szkodliwy absurd
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE