Piernikowe chatki zawitały do toruńskiego muzeum! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-02-06 10:09

Lukrowane, z marcepanem, paluszkami zamiast płotów, jednak najważniejsze, by były zrobione z piernika. Technika wykonania była dowolna, jednak efekt końcowy mógł zaskoczyć – toruńskie Żywe Muzeum Piernika w swoich murach zgromadziło najpiękniejsze domki z piernika, które dojechały do nas z całej Polski. Rekordzista przebył nawet 500 kilometrów, by zabłysnąć w tym wyjątkowym plebiscycie!

To kolejny raz, kiedy wszyscy fani piernikowych wypieków mogli wziąć udział w konkursie organizowanym przez Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Do zawodów o tytuł najpiękniejszego domku stworzonego z toruńskiego symbolu w tym roku stanęło prawie 40 zawodników. Tym razem stworzono osobną kategorię dla dzieci, mimo że poziomem zdecydowanie dorównują chatkom dorosłych. Choć piernik to symbol Torunia, to o miano najpiękniejszego domku zawalczyli zawodnicy z całej Polski. Jedna z prac przebyła nawet 500 kilometrów, opakowana w chrupki kukurydziane - tak, by wszystko zostało na swoim miejscu.

Jednym z najważniejszych wymogów konkursu było to, by stworzony przez nas domek był jadalny i w dużej mierze zrobiony z piernika. Jeśli chodzi o dodatki - to tu rok w rok jury może nieźle się zaskoczyć zastosowaniem produktów spożywczych. W poprzednich edycjach użyto np. słonych paluszków do stworzenia płotków, słodkich lizaków, które imitowały witraże. Najbardziej popularny jest oczywiście lukier oraz masa marcepanowa czy cukrowa.

Jednak z pewnością uczestników konkursu nie można oskarżyć o brak wyobraźni także jeśli chodzi o formę. Z piernika i wielu słodkich dodatków powstają bajeczne domki, ale także mniej konwencjonalne - tj. Wieża Eiffla, dom Baby Jagi czy płaskorzeźby. A jakie chatki będziemy mogli oglądać w tym roku na wystawie w Żywym Muzeum Piernika?

Na wystawie pojawi się około 38 domków - różnej wielkości, zrobione w różnym stylu. Mają naprawdę ciekawe kształty - to zupełnie inne podejście do tematu. Jest na przykład domek lewitujący, który unosi się na balonikach z cukru, inny jest tak mały, że mieści się w filiżance, znajdziemy też domek wyglądający jak prawdziwy pałac czy grzybek - powiedziała w rozmowie z Radiem Eska  Aleksandra Zielińska z Żywego Muzeum Piernika w Toruniu.

Zapach, który unosi się w pomieszczeniu jest nie do opisania. A same domki warto zobaczyć na żywo - bezpłatnie w godzinach otwarcia Żywego Muzeum Piernika do 2 marca. Co więcej - na waszym zdaniem najpiękniejszy domek możecie zagłosować sami do 14 lutego! Poniżej znajdziecie facebookową ankietę.

Trzeba się spieszyć, ponieważ na przełomie marca i kwietnia domki z toruńskiego Żywego Muzeum Piernika trafią prosto do szwedzkiego muzeum Millesgården. Wyniki obrad Piernikowego Jury oraz głosowań internautów i gości muzeum zostaną ogłoszone 17 lutego.