Parkingowce droższe, niż przewidywano

2021-10-14 19:05

Prezydent zwróci się do Rady Miasta o podwyższenie kwoty przeznaczonej na parkingi Park and Ride na Rubinkowie i Na Skarpie.

27 milionów złotych – tyle miało wystarczyć, by na Rubinkowie i Na Skarpie pojawiły się nowe parkingowce. Założony budżet okazał się jednak niewystarczający. Najtańszą ofertę złożyła firma Strabag. Kwota jaką firma zaproponowała za wykonanie zadania to 30 980 135 złotych. Oferty firm PEKABEX BET i Balzola opiewały na kwoty odpowiednio: 39 618 159 złotych i 43 765 843 złotych. Wciąż nie wyłoniono zwycięzcy przetargu. Najpierw Rada Miasta musi zgodzić się na podwyższenie budżetu inwestycji.

Niestety do tej inwestycji musimy dołożyć. Ten koszt, który mamy ustalony w budżecie jest określony na podstawie kosztorysów sprzed kilku lat. Nawet najtańsza oferta w przetargu przekracza zamierzony budżet, więc zwróciliśmy się z prośbą do Rady Miasta o podwyższenie tej kwoty: o 4 miliony w kwestii prac budowlanych, 500 tysięcy w zakresie usług inżyniera kontraktu i 3 100 000 złotych jako rezerwa na wypadek dodatkowych prac, czy wzrostu cen materiałów budowlanych. Łącznie daje to kwotę 7 600 000 PLN. Ta inwestycja miała kosztować 27 milionów, będzie kosztowała prawie 35 milionów złotych – mówiła Magdalena Flisykowska, skarbniczka Torunia.

Parkingi mają powstać przy pętli autobusowej Rubinkowo II (222 miejsca) i tramwajowej pętli Olimpijska (217 miejsc). Ideą parkingów Park and Ride jest powstrzymanie kierowców z przedmieść i gmin ościennych od wjeżdżania samochodem do centrum i zaoferowanie alternatywy w postaci wygodnej przesiadki do środków komunikacji zbiorowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE