Litwa w Toruniu

i

Autor: UM Torun

Parki miejskie

Otwarto nowy park kieszonkowy. Kawałek Wileńszczyzny w centrum Torunia

2023-09-27 9:33

Każdy, kto usiądzie na ławce multimedialnej, może odsłuchać nagrań wypowiedzi, recytacji i utworów muzycznych zebranych przez Radę Okręgu nr 13 - Bydgoskie.

Idea

Nie są duże - mają od 300 do 5 tys. m kw. W Toruniu mają stworzyć oryginalny szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej, dzięki któremu w naszym mieście można odbyć podróż dookoła świata, odkrywając charakterystyczne ciekawostki z innych krajów.

Parkowe niespodzianki

Na tych, którzy chcą tu na chwile przysiąść i odpocząć czekają niespodzianki. Można tu bowiem usłyszeć informacje nawiązujące do wileńskich korzeni wielu torunian, zwłaszcza naukowców z przeniesionego po II wojnie światowej z Wilna do Torunia uniwersytetu, wspólnej, wielowiekowej polsko-litewskiej historii, jak i do współczesnej Litwy.

Odpowiednie akcenty

Park urządziła toruńska firma Rubus Verde. Litewskie akcenty i symbole to m.in. wieża Giedymina oraz roślinność nawiązująca do barw flagi Litwy - żółtej (świerzop), zielonej (gryka, kwitnąca na biało) i czerwonej.

W Litewskiej Ojczyźnie można również znaleźć: ogród deszczowy, łąkę kwietną z roślinami miododajnymi, a także hotel dla owadów, huśtawkę, biblioteczkę i tablice kredowe dla dzieci.

Jak podkreślają władze miasta wyjątkowość tej małej, lecz niezwykle urokliwej przestrzeni wynika głównie z faktu, że niemalże w całości jest ona wynikiem owocnej współpracy pomiędzy miastem a mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia, niezwykle zaangażowanymi w aranżację zapomnianego niegdyś terenu zieleni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE