Opiekunowie osób starszych odetchną. Dom Światła pod Toruniem gotowy!

2021-12-20 20:56

Opieka nad starszą osobą często wymaga całodobowego zaangażowania. Dzięki nowej placówce w Grębocinie, osoby z Torunia i Powiatu Toruńskiego sprawujące pieczę nad niesamodzielnym rodzicem lub dziadkiem, będą mogły odpocząć.

Dom Światła w Grębocinie będzie oferował dwa rodzaje pomocy rodzinom i opiekunom osób niesamodzielnych. Pierwsza z nich będzie polegać na przejęciu całodobowej opieki nad pensjonariuszem w trakcie trzymiesięcznego turnusu. Ośrodek jest w stanie przyjąć naraz piętnaście osób na pobyt stały. Ponadto, w Domu Światła będzie funkcjonował ośrodek tzw. pobytu dziennego, gdzie seniorzy będą mogli spędzać czas w dni robocze od 7:30 do 15:30. W takim trybie Dom Światła będzie mógł się zająć maksymalnie dwudziestką seniorów naraz.

Ta forma pomocy jest bardzo potrzebna. Opiekunowie osób ciężko chorych, czy niepełnosprawnych – oni padają. My takie doświadczenie mamy z naszego hospicjum i ośrodka dla osób w śpiączce: opiekunowie nie myślą o sobie i jest to bardzo trudna sytuacja. Mamy zgłoszone osoby stuletnie i blisko stuletnie i wiem, że nie będzie dochodziło do mało pozytywnych sytuacji, ze względu na to, że to jest taki, a nie inny wiek. Ale w założeniu chcielibyśmy, aby każdy kto tu przyjdzie, wyszedł stąd ciut lepszy, sprawniejszy, radośniejszy – mówiła nam prezeska Fundacji „Światło” – Janina Mirończuk

W ośrodku będzie prowadzona terapia zajęciowa, ponadto pensjonariusze będą objęci profesjonalną pomocą psychologa i fizjoterapeuty.

Wszyscy pacjenci, którzy do nas trafią będą miały indywidualną ścieżkę fizjoterapii ustaloną przez naszego pracownika. Zespół jest bardzo wszechstronny, będziemy podchodzić do wszystkich podopiecznych bardzo holistycznie, żeby zadbać o każdą sferę ich zdrowia – mówiła nam Katarzyna Gucajtis, jedna z dyrektorek Domu Światła.

W ośrodku zatrudnionych będzie 12 osób. Pobyt w nim ma być bezpłatny przynajmniej przez czas realizacji unijnego projektu, czyli przez najbliższe dwa lata. O uczestnictwo w turnusie pomocy wytchnieniowej mogą ubiegać się osoby z Powiatu Toruńskiego i Gminy Miasta Torunia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE