Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

i

Autor: Marta Łazarska Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Online albo wcale. Kulturalny grudzień w Toruniu skromniejszy

2020-11-29 18:04

Ostatni miesiąc roku był zawsze bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne i świąteczne. Ten rok jest wyjątkowy. Ograniczenia epidemiczne zmusiły do zmian. Imprezy przeniosą się do internetu albo w ogóle się nie odbędą. Grudzień będzie znacznie skromniejszy niż w poprzednich latach.

Przygotowaliśmy dla Was informacje o imprezach świątecznych i kulturalnych.

  • Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci odbędzie się wyłącznie online od 1 do 9 grudnia. W tym roku to już jego trzecia edycja. Będą warsztaty z kaligrafii i wykonywania bombek, zajęcia muzyczne, cyrkowe i teatralne oraz wiele innych kreatywnych atrakcji dla dzieci. Uczestnicy codziennie będą mogli wyruszać w ekscytujące podróże po dziewięciu Wyspach Archipelagu: Wyspie Rytmu, Teatru, Lalek, Muzyki, Cyrku, Świętego Mikołaja, Sportu, Hobby i Kreatywności. Materiały wideo z warsztatami będą pojawiać się na stronie III Archipelagu Zabawy.
  • Toruński Festiwal Książki organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa odbędzie od 2 do 19 grudnia wyłącznie online. Zaplanowano ponad 20 wydarzeń: spotkania autorskie, warsztaty, czytanie performatywne, wykłady, panele dyskusyjne, debaty, salon poezji oraz spacer literacki. Wśród zaproszonych gości znajdą się Michał Rusinek, Malcolm XD, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Robert Górski, Radek Rak, Mariusz Szczygieł, Iwona Zasuwa czyli Matka Smakoterapia, Elżbieta Cherezińska, Leszek Żyliński i wielu innych. W czasie rzeczywistym będzie można zadawać pytania autorom. Wszystkie wydarzenia dostępne będą na Facebooku oraz YouTube Dworu Artusa.
  • Dni Grzegorza Ciechowskiego odbędą się w znacznie okrojonej formie. Nie będzie m.in. Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Od Nowie. Podczas koncertu zawsze wręczana była Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Tym razem 16 grudnia jedynie na konferencji prasowej, ogłoszony zostanie tegoroczny laureat lub laureatka. Wyemitowany zostanie również materiał związany z nagrodzonym twórcą. 1 grudnia odsłonięty zostanie mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu na budynku przy ul. Reja 25. Od 1 grudnia także oglądać będzie można prace Galerii Rusz inspirowane twórczością lidera Republiki na bilbordach.
  • Fani Luxtorpedy i Arki Noego niestety nie zobaczą swych ulubieńców, bo odwołano LuxFest. Festiwal miał się odbyć w ramach projektu złożonego do budżetu obywatelskiego Torunia w 2019 roku.
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna planowała teraz cykl koncertów Viva Beethoven z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora. Melomani nie będą mogli uczestniczyć osobiście w koncertach, ale obejrzą je online na profilu facebookowym TOS oraz kanale na YouTube.
  • Planowane jest kolędowania przy szopce, która stanie na Rynku Nowomiejskim. Od 19 grudnia do 6 stycznia odbędą się występy 9 lokalnych zespołów i grup młodzieżowo-dziecięcych przy szopce bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim. Przy szopce odtwarzane będą kolędy, a także zostanie zrealizowany konkurs dla mieszkańców na zaśpiewanie kolęd w domu.
  • Nie odbędzie się koncert na Sylwestra na Rynku Staromiejskim. Zamiast tego torunianie zobaczą 7 iluminacji o wymiarach 5x5 metrów na budynkach użyteczności publicznej z noworocznymi pozdrowieniami dla mieszkańców.
  • Prezydencka Gala Noworoczna, czyli uroczysty koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej zostanie zarejestrowany i 1 stycznia 2021 roku wyemitowany w TV Toruń i internecie.
  • Tradycyjne przedświąteczne spotkanie prezydenta z mieszkańcami zostało odwołane. Nie oznacza to jednak, że miasto nie pomoże najbardziej potrzebującym mieszkańcom. Wskazane przez MOPR rodziny otrzymają paczki żywnościowe z potrawami wigilijnymi przygotowanymi przez toruńskich restauratorów – Gmina Miasta Toruń zakupi je w ramach działań wspierających branżę gastro. W sumie 1700.
Rafał Maciaszek - "Łowca obcych". W całej Polsce odławia gatunki obce i inwazyjne