Odkrywamy tajemnice Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu [WIDEO]

i

Autor: Marta Łazarska

Odkrywamy tajemnice Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu [WIDEO]

2020-08-03 16:22

To jeden z największych reprezentantów Torunia na arenie międzynarodowej. Jego nazwisko noszą firmy, ulice, produkty lokalne oraz wiele imprez. Mowa oczywiście o Mikołaju Koperniku, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i jest najsłynniejszym torunianinem na świecie. Poznajcie tajemnice jego domu!

Toruń to perła gotyku, stolica piernika i miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Historycy spierają się czy kamienica, przy której dziś znajduje się muzeum jego imienia to faktycznie miejsce jego urodzin. W tym czasie do jego rodziny należało kilka innych budynków. Faktem jest to, że rodzina Koperników była właścicielem kamienicy w latach 1463-1480. Wielki astronom miał przyjść na świat w 1473 roku.

Budynek mieści się przy ul. Kopernika 15. Dziś znajduje się tam muzeum "Dom Mikołaja Kopernika", które zachowało swoją fasadę z XV wieku. Pozwala ona określić, że częściowo budynek miał spełniać funkcje magazynu, jak i mieszkania. Obecnie w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu można oglądać pokazy filmów 4D oraz obejrzeć wystawę "Przy stole z Kopernikiem. Realia konsumpcji i przygotowywania posiłków na przełomie XV i XVI wieku", która jest czynna jeszcze do 15 sierpnia.

Więcej na temat tego wyjątkowego miejsca na toruńskiej starówce opowiedział nam przewodnik - Wojciech Olszewski, sprawdźcie nasze wideo poniżej.

Gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik?

Toruńskiego przewodnika, Wojciecha Olszewskiego możecie również śledzić na Facebooku, na profilu Zwiedzaj z Voytasem. Poniżej znajdziecie również inne materiały, które odsłaniają historię naszego miasta i regionu.

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta

qz-hHxr-UPJv-ZeSg

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE