Boże Ciało

i

Autor: Eska.pl Od kiedy w Polsce obchodzone jest święto Bożego Ciała?

Ciekawostka

Od kiedy w Polsce obchodzone jest święto Bożego Ciała? Skąd wzięła się ta tradycja?

2023-06-08 16:03

W tym roku Boże Ciało jest obchodzone przez katolików w Polsce 8 czerwca 2023 roku. Dla osób wierzących uroczystość ta ma duże znaczenie. W wielu polskich miastach pojawią się procesje i udekorowane ołtarze. Od kiedy w Polsce obchodzone jest to święto? Skąd się wzięło? Zerknęliśmy w tej sprawie do mądrych książek i tego się dowiedzieliśmy!

Święto Bożego Ciała

Święto Bożego Ciała, znane również jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest ważnym katolickim świętem obchodzonym w Polsce i wielu innych krajach. Jego pochodzenie sięga XIII wieku i wiąże się z postacią św. Juliana z Cornillon.

Święci dali początek tradycji

Święty Julian był zakonnikiem z Belgii, który żył w latach 1193-1258. Był gorącym orędownikiem czczenia Eucharystii, a w swojej wizji objawienia otrzymał polecenie ustanowienia specjalnego święta na cześć Ciała i Krwi Chrystusa. Po śmierci św. Juliana jego przyjaciółka, św. Juliana z Mont Cornillon, kontynuowała jego dzieło, propagując ideę ustanowienia święta.

Decyzja papieża

W 1264 roku papież Urban IV, będący wcześniej biskupem Liège, gdzie żyli i działali święci, ogłosił bullę papieską o ustanowieniu święta Bożego Ciała. Papież przyjął argumenty i apel św. Juliana i wprowadził to święto dla całego Kościoła katolickiego. Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w celu wyrażenia publicznej czci dla Eucharystii, sakramentu Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa.

Obchody Bożego Ciała w Polsce

W Polsce obchody Bożego Ciała są szczególnie uroczyście celebrowane. Procesje z Najświętszym Sakramentem wychodzą na ulice, dekorowane są specjalnymi ołtarzami, na których umieszczane są kwiaty, dywaniki i girlandy. Wierni wyruszają w procesji, śpiewając pieśni i odmawiając modlitwy, zatrzymując się przy różnych ołtarzach, gdzie odbywają się kazania oraz udzielane są błogosławieństwa. Tradycja ta ma na celu publiczne wyznanie wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii oraz ukazanie znaczenia sakramentu dla społeczności katolickiej.

Procesje i barwne płatki kwiatów

Organizowanie procesji oraz rzucanie płatków kwiatów podczas Bożego Ciała ma również głębokie korzenie w polskiej tradycji i kulturze. To piękne widowisko przyciąga uwagę i angażuje społeczność katolicką. Płatki kwiatów symbolizują ofiarę czystego i pięknego serca, jaką wierni składają przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

Sonda
Czy mimo epidemii w Boże Ciało powinny się odbywać procesje?