O pół Kaszownika mniej. Czy jest szansa na to, by znów cieszył oko? [AUDIO]

2022-05-25 18:15
O pół Kaszownika mniej. Czy jest szansa na to, by znów cieszył oko? [AUDIO]
Autor: Marta Łazarska Staw Kaszownik w Toruniu

Jest jedną z przyjemniejszych oaz zieleni w samym sercu miejskiej dżungli. Tak można było powiedzieć o stawie Kaszownik jeszcze jakiś czas temu. Niestety ten powoli zanika. Czy jest szansa, by znów był miejscem do relaksu?

Około połowa wodnego akwenu została zajęta przez dziką, inwazyjną roślinność, a wokół zbiornika chętnie imprezują torunianie, którzy już mniej chętnie zbierają swoje śmieci. To prawdziwy problem tego miejsca. Mimo tego cały czas jest celem pikników, spacerów rodzinnych oraz tych z czworonogiem.

Niemal dekadę temu pojawił się pomysł, by przywrócić Kaszownikowi piękniejsze oblicze. Konsultacje były podzielone na 3 etapy. Mieszkańcy postanowili, że jest to miejsce, które nie wymaga za dużej ingerencji i warto zachować jego naturalny charakter. Jedną z uwag było udostępnienie pomostów, które znaleźć miały się na północnej i południowej części, dla osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych.

Dokumenty, pozwolenia, a nawet kilkukrotnie aranżowane konsultacje doprowadziły do sporządzenia pokaźnej teczki, łącznie z ostatecznym planem zagospodarowania całego terenu. Niestety, w najbliższym czasie zabraknie na to pieniędzy.

O tym jak wygląda, a jak z czasem wyglądać będzie staw Kaszownik, rozmawiamy z Józefem Czerwińskim z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta.

Do sprawy będziemy wracać. Więcej na temat konsultacji oraz projekt zmian przy Kaszowniku oraz części Strugi Toruńskiej znajdziecie TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE