O pół Kaszownika mniej. Czy jest szansa na to, by znów cieszył oko? [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska Staw Kaszownik w Toruniu

O pół Kaszownika mniej. Czy jest szansa na to, by znów cieszył oko? [AUDIO]

2022-05-25 18:15

Jest jedną z przyjemniejszych oaz zieleni w samym sercu miejskiej dżungli. Tak można było powiedzieć o stawie Kaszownik jeszcze jakiś czas temu. Niestety ten powoli zanika. Czy jest szansa, by znów był miejscem do relaksu?

Około połowa wodnego akwenu została zajęta przez dziką, inwazyjną roślinność, a wokół zbiornika chętnie imprezują torunianie, którzy już mniej chętnie zbierają swoje śmieci. To prawdziwy problem tego miejsca. Mimo tego cały czas jest celem pikników, spacerów rodzinnych oraz tych z czworonogiem.

Niemal dekadę temu pojawił się pomysł, by przywrócić Kaszownikowi piękniejsze oblicze. Konsultacje były podzielone na 3 etapy. Mieszkańcy postanowili, że jest to miejsce, które nie wymaga za dużej ingerencji i warto zachować jego naturalny charakter. Jedną z uwag było udostępnienie pomostów, które znaleźć miały się na północnej i południowej części, dla osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych.

Dokumenty, pozwolenia, a nawet kilkukrotnie aranżowane konsultacje doprowadziły do sporządzenia pokaźnej teczki, łącznie z ostatecznym planem zagospodarowania całego terenu. Niestety, w najbliższym czasie zabraknie na to pieniędzy.

O tym jak wygląda, a jak z czasem wyglądać będzie staw Kaszownik, rozmawiamy z Józefem Czerwińskim z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta.

Do sprawy będziemy wracać. Więcej na temat konsultacji oraz projekt zmian przy Kaszowniku oraz części Strugi Toruńskiej znajdziecie TUTAJ.